Ahmet Davutoğlu’ndan Hükümete Kayyum Eleştirisi: Demokratik Sisteme Aykırı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyum atanmasına tepki gösterdi. Sosyal medyadan konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Davutoğlu “Uygulama demokratik sisteme aykırı” dedi.

Yeni parti kuracağı konuşulan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınmasına tepki gösterdi. Sosyal medyada paylaşımlar yapan Davutoğlu, uygulamanın demokrasinin ruhuna aykırı olduğunu belirterek AK Parti Hükümeti’ni eleştirdi.

“DEMOKRATİK SİSTEMİN RUHUNA AYKIRI”

Davutoğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır. Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir.

SOSYAL MEDYAYI İKİYE BÖLDÜ

Davutoğlu’nun bu paylaşımı anında binlerce yorum ve beğeni aldı. Davutoğlu’na destek verenler kadar eski AK Partili olduğunu hatırlatıp eleştirenler de oldu.

Ahmet Davutoğlu’ndan Hükümete Kayyum Eleştirisi: Demokratik Sisteme Aykırı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı