Ahmet Çalık’ın aracı düz yolda nasıl kaza yaptı belli oldu!

Ahmet Çalık’ın geçirdiği şanssız trafik kazasının sonrasında son dakika haberleri gelmeyi sürdürüyor. ‘Ahmet Çalık’ın aracı düz yolda nasıl kontrolden çıktı?’ sorusu kazayı görünce en çok merak edilenler arasında yer almıştı. Uzmanlar bu soruya cevap vererek ‘Lastikler, su üstünde kayma hareketi yapar. Aquaplaning-Hydroplaning yani kızaklama olur’ şeklinde konuştu. İşte Ahmet Çalık’ı ölüme götüren o sebebin son dakika ayrıntıları…
Takip et
Ahmet Çalık’ın aracı düz yolda nasıl kaza yaptı belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi… Ahmet Çalık’ın ölümünün sonrasında herkes aynı soruyu sordu: Bu feci kaza nasıl gerçekleşti? Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Konyaspor’da forma giyen futbolcu Ahmet Çalık’ın (28), Ankara’da trafik kazasında vefat etmesinin yankıları sürüyor. Güvenlik kamerası kaydında, Çalık’ın aracının düz yolda kontrolden çıkıp şarampole yuvarlandığı görülüyor. Kazanın nedenine ilişkin henüz açıklama yok ama uzmanlar bir noktayı vurguluyor: Aquaplaning-Hydroplaning (Kızaklama).

Türkiye gazetesinin haberine göre; Aquaplaning lastiklerin, biriken su üstünde dönme hareketi yerine kayma hareketi yapması. Lastiğin ön kısmında ani su birikmesiyle suyun derinliğine bağlı ani yavaşlama gerçekleşerek kontrol kaybolur. Biriken suya oldukça yavaş girilmeli ve direksiyonun iki elle güçlü tutulması lazım. Çalık’ın görüntülerinde de yolda su birikintisi olduğu ve öndeki kamyonun da yolda biriken suları dağıttığı göze çarpıyor.

SERT DİREKSİYON HAREKETLERİ KAYMA İHTİMALİNİ ARTIRIR

“Diş derinliği azalmış ve sertleşmiş lastiklere sahip bir otomobilin buzda kösele ayakkabı giymiş insandan farkı yoktur” diyen uzmanlar uyarıyor: Lastik basıncı yanlış ve diş derinliği azalmış lastiklerin suda kızaklama yapma olasılığı çok daha yüksektir. Lastikleriniz ıslak havada yere daha zor tutunacağı için daha yumuşak frene basma tarzı tercih edin. Sert direksiyon hareketleri kayma olasılığını artıracaktır. Öndeki araç ile güvenli bir seyir ve fren mesafesi bırakın.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.