Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Ağrı Mollakara mevkiinde keşfedilen altını çıkarmak için hazırlıklara başladıklarını duyurdu. Hacmi açıklanmayan rezerv için en az 300 milyon dolarlık yatırım yapılacak, bin kişiye istihdam sağlanacak.
Takip et
Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin yer altı kaynaklarına ilişkin yatırımları netice vermeyi sürdürüyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimindeki Koza Altın, Ağrı’da büyük bir altın rezervi bulmuştu. TMSF Başkanı Muhiddin Gülal konuyla alakalı mühim bilgiler verdi.

AĞRI’YA 300 MİLYON DOLARLIK ALTIN YATIRIMI Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulunan Gülal, “Türkiye’de altının 3’te 1’ini Koza Altın çıkarıyor. Türkiye’de 38 noktada sondaj yapıyoruz. Ağrı Diyadin’de Mollakara’da bir rezerv var.

Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Orada ne kadar rezerv olduğuna dair Avustralya’dan bir enstitüden rapor bekliyoruz. Orada tesis kurmaya değecek bir rezerv var. Fizibilitesini yaptık. Asgari 300 milyon dolarlık bir tesis yatırımımız olacak” şeklinde konuştu.

ZENGİN BİR REZERV VAR Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

2022 senesi sonuna kadar Ağrı’daki sahadan ilk altını çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Gülal, “Orada ortalama 1000 kişiye istihdam sağlayacağız. Buradaki rezervin yoğunluğu yüksek. Normalde 2 ton topraktan 1,2 gram altın elde edilir. Ağrı’daki verimin bu rakamdan yüksek olmasını bekliyoruz” diyerek konuştu.

Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Türkiye’deki altın imalatının üçte birini gerçekleştiren Koza Altın’ın 2019’da 11 ton, 2020’de de 8.5 ton imalat yaptığını söyleyen TMSF Başkanı, Ağrı Diyadin’de bulunan rezervin devreye alınmasıyla bu rakamın senede 15 tona çıkacağını belirtti. Muhiddin Gülal, şu bilgileri verdi: “Mayıs sonu ya da haziranda tesisimizi kuracağız. Minimum 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız. 1000 kişiye yakın istihdam sağlayacağız. Tesis 2022 sonunda imalata başlayacak.”

ALTIN ÜRETİMİNİN ÜÇTE BİRİ KOZA’DAN Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Koza Altın’ın 2023 senesinde 15 ton altın üreten bir firma olmayı hedeflediklerini ifade eden TMSF Başkanı Gülal, şu bilgileri paylaştı: “Koza Altın TMSF’ye devredildiğinden bu yana aktif büyüklüğünü yüzde 218 artırarak 2.6 milyar TL’den, 8.3 milyar TL’ye yükseltti.

Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Özkaynakları yüzde 222 artarak 7.5 milyar TL’ye, cirosu yüzde 212 artarak 3.2 milyar TL’ye, net karı ise yüzde 358 artarak 1.8 milyar TL’ye yükseldi. Çalışan sayısı da yüzde 88 artarak 2 bin 354’e çıktı. Firma 2020 senesinde aktif büyüklüğünü yüzde 32, öz kaynaklarını yüzde 31, cirosunu yüzde 14, net karını ise yüzde 2.5 artırdı.”

Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Öte yandan FETÖ ile iltisaklı 796 firmaya 5 senedir ‘durum ettiklerini’ söyleyen TMSF Başkanı Gülal, kârın geçen sene yüzde 36 arttığını belirtti. Gülal, “Devlet bu yükten kurtulmalı” şeklinde konuştu.

Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, fonun yönetimini üstlendiği toplam 796 firmanın geçen sene salgın şartlarına karşın karlarını yüzde 36 artırdığını ve 3.4 milyar liraya ulaştığını belirtti. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin sonrasında FETÖ ile iltisaklı firmaların yönetiminin TMSF’ye geçtiğini hatırlatan Muhiddin Gülal, “Mülkiyet hala eski sahiplerinde ama biz durum ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Bu firmalarla alakalı davaların beş senedir sürdüğünü ve henüz tam olarak sonuçlananın bulunmadığını anlatan Gülal, Koza Altın ve Erciyes Anadolu Holding hakkında müsadere kararlarının çıktığını fakat onanmadığını belirtti. Mevcut kanunlara göre, TMSF’nin, hukuki süreci tamamlanmamış kârlı bir şirketi satamadığını vurgulayan Gülal şunları belirtti:

YASA DEĞİŞEBİLİR Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

“Davalar sonuçlandığında Koza Altın’ı Türkiye Varlık Fonu’na devredebiliriz. Erciyes Anadolu Holding’de de halka arz olabilir. Projeksiyonlar çalışılıyor. 15 Temmuz kalkışmasından bu yana 5 sene oldu. Kesinleşen karar yok. Yargıtay aşamasında olanlar var, istinaf aşamasında olanlar var. Bir kurumun 796 firma yönetmesi sürdürülebilir değil. Hem devletin hem de TMSF’nin bu yükten kurtulması lazım. Bu firmalar hakkında gelecek projeksiyonu yapmak için davaların neticelenmesi lazım. 2021’de büyük gruplarda bir iki onama bekliyoruz.” Hükümetin hukuk reformu hazırlığı hatırlatılarak, bu süreçte bu firmaların sahipliğini netleştirecek bir yasal değişiklik yapılıp yapılmayacağının sorulması üstüne de Gülal, bu konuda bir çalışmanın bulunduğunu açıkladı. Gülal, “Ceza kanununda yapılacak bir değişiklikle bunu aşmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

40 BİN ÇALIŞAN VAR Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Muhiddin Gülal, şu bilgileri verdi: “Bugün itibarıyla elimizde 796 firmamız var. Bunların 640 tanesi aktif. Bu şirketlerde 40 bin 61 kişi çalışıyor.”

BANKALARDA TAHSİLAT BİTİYOR Ağrı’da altın çıkarmak için ilk adımlar atıldı!

Gülal, 2001 krizinden sonra TMSF’ye devrolan 26 banka hakkında çalışmaları şu şekilde anlattı: “Burada 31.5 milyar dolar kamunun bu bankaların ödemekle yükümlü olduğu değer var. Bu tutarın 23.2 milyar dolarını tahsil ederek Hazine’ye kazandırdık. Burada artık işin sonuna geldik. 250 milyon dolar tahsilat yapabileceğimize dair projeksiyonumuz var. Takiben de artık bu dosyalarımızı da kapatmaya gayret edeceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.