adplus-dvertising

AGİT Genel Sekreteri Schmid: “Türkiye’nin yürütmüş olduğu diplomasi gerçekten takdire şayan”

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Maria Schmid, “Türkiye’nin yürütmüş olduğu diplomasi tahıl anlaşması gerçekten takdire şayan. Çünkü gıda malzemeleri ve gübrenin Ukrayna’dan çıkıp dünyaya götürülebilmesi çok mühim” şeklinde konuştu.
Takip et
AGİT Genel Sekreteri Schmid: “Türkiye’nin yürütmüş olduğu diplomasi gerçekten takdire şayan”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AGİT Genel Sekreteri Schmid, Ankara’da gerçekleştirilen 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Türk diplomasisinin her zaman için çok mühim bir kuvvetli ulusal kimliği beraberinde getirdiğini belirten Schmid, “Coğrafyayı da bir avantaja çevirmiştir. Esasında Türkiye, bir batı ve doğu ülkesi olarak Avrasya’nın tam ortasında Avrupa ile Asya arasında bir köprü vazifesi görmekte. Bu sayede bu bağlantılılık ve dünyanın bugün içinde bulunduğu çoğulcu anlayışa en uygun ülkelerden bir tanesidir” açıklamasında bulundu.

Diyalog ve arabuluculuğun diplomasinin en mühim unsurları olduğunun altını çizen Schmid, “AGİT, bu değerlere gönülden bağlıdır. Tabii ki katılımcı ülkelerden bir tanesinin diğerine saldırdığı (Rusya-Ukrayna) bir vaziyetle karşı karşıyayız. Çok açık bir biçimde şunu söylemek istiyorum. Bu organizasyonun kabahati değil. Diyaloğun da işe yaramadığı doğru değildir. Çünkü diyaloğa şans verilmemiştir. Biz diyalog olsun diyerek istedik, şubat ayının başında dışişleri bakanları ile Viyana’da bir araya geldik. Avrupa güvenlik diyaloğunu yenileme noktasında çalışmaktaydık. Çok dürüst ve çok samimi bir biçimde farklılıkları bir kenara bırakmak ve herkesin güvenliğine odaklanmak konusunu önerdik. Tüm ülkeler oradaydı ama Rusya diyaloğu kabul etmedi, şans verilmedi. En başından itibaren genel sekreter olarak ben bunu ortaya koydum. Savaşın durması gerekir, bu saldırganlıktır. Savaş kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin yürütmüş olduğu diplomasi tahıl anlaşması gerçekten takdire şayan” diyen Genel Sekreter Schmid, “Çünkü gıda malzemeleri ve gübrenin Ukrayna’dan çıkıp dünyaya götürülebilmesi çok mühim. Bu vaziyet Ukrayna için de çok mühim. Çünkü Ukrayna’nın ekonomisi ve insanların geçimi buna bağlı. Bunun yanı sıra dünya için de mühim. İnsanların temel gıda maddeleri bunlar. İnsanlar önümüzdeki aylarda aç kalma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. En son Kiev’e gittiğimde de bunu gördüm. Ben sizin bu yaptığınız konuları bir örnek olarak ortaya koyuyorum” şeklinde konuştu.

Özellikle arabuluculuk konusunu dile getirmek istediğini ifade eden AGİT Genel Sekreteri Schmid şu şekilde devam etti:

“Türkiye ve AGİT’in standart bir iş birliği var bu konuda. Sizler de Birleşmiş Milletler içerisinde gene bu alanda eş başkanlık da yaptınız. İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde de, AGİT içerisinde de bunu gördük. Arabuluculuk dediğimiz kavram esasında çatışmaların engellenmesi ve çözümlenmesi konusunda en mühim unsurlarımızdan bir tanesidir.”

Ukrayna’nın reform gündemini desteklemek ve sivillerin savaş sebebi ile karşı karşıya kaldıkları risklerin azaltılması olarak iki mühim başlıklarının olduğunu vurgulayan Shcmid, “Buna örnek verecek olursak kara mayınları ile alakalı koruma sağlama bunlardan biri. Çünkü savaş bunu da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda savaşın kadınlar ve kız çocukları üstündeki etkileri, insan kaçakçılığı ve seks işçisi olarak çalışmaya zorlanmaları, gene patlayıcıların, mühimmatların ve silahların da yasadışı olarak ticaretinin yapılması konuları bizler için mühim. Bu konuda Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız var. Bakan ile (Mevlüt Çavuşoğlu) bunu zaten görüştük” dedi.

“Yönetim reformlarıma da devam edeceğimizi söylemek istiyorum”

Birleşmiş Milletler’in (BM) şu anda yapmaya çalıştığı şeylerin bir azınlık tarafından engellenmeye çalışıldığını iddia eden Schmid şunları belirtti:

“BM içinde de, AGİT içinde de mekanizmalar çalışıyor. NATO da bunun içerisinde. Bu organizasyonlar, bu çalışmalar için en iyi yerler olmaya devam edecek. Dolayısıyla bu organizasyonlara mühim yatırımlar yapıldı. Mensup ülkelerin, bilinçli olarak altını oymaya çalışanların bunların neticeleri ile karşılaşacağına emin olması gerekir. AGİT olarak bizim bu yaptığımız çalışmalar geri dönüştürülemeyecek biçimde zarar görebilme riskine sahip. Yalnızca birkaç ülkenin katkıları ile giden bir teşkilat, maalesef yüzde 25’lik bir bütçe kısıdı ile karşı karşıya. Bu daha az proje demek, daha az erişim demek, daha az destek demek ve daha az reform demek. Genel sekreter olarak yönetim reformlarıma da devam edeceğimizi söylemek istiyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.