AGİ ücretleri ne kadar oldu, Asgari geçim indirimi kaç lira?

Asgari geçim indirimi bu sene için üç çocuklu aile için ayda 456 lirayı buluyor. Bekar çalışan için 268, evli eşi çalışmayan 321 lira alıyor. Peki AGİ’den kimler yararlanır? Asgari geçim indirimi uygulamasında çocuk tabirinden ne anlamamız gerekiyor? İşte asgari geçim indirimi ile ilgili bütün detaylar…
Takip et
AGİ ücretleri ne kadar oldu, Asgari geçim indirimi kaç lira?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca çalışanın faydalandığı asgari geçim indirimi (AGİ) bu sene için üç çocuklu için ayda 456.13 lira, senede da 5 bin 475 lirayı buluyor. Bekar çalışan 268.31, evli eşi çalışmayan 321.98, evli eşi çalışmayan bir çocuklu 362.22 lira alıyor.

Asgari geçim indirimi, ücretten kesilecek gelir vergisinden kendisi, eşi, çocukları için her sene tespit edilen tutarda indirim yapılması aslına dayanıyor, net ücretle beraber ödeniyor.

AGİ ücretleri ne kadar oldu, Asgari geçim indirimi kaç lira?

Çalışanın net ücreti asgari indirimi kadar artıyor. Özel sektörde zaman zaman meydana gelen eksik ödemeler daha fazla aile vaziyeti bildirimi yapılmamasından kaynaklanıyor. Bu sebeple doğan çocuğun, eşsiz kalan eşin beyan edilmesi gerekiyor.

Birden fazla yerde çalışanlara en yüksek ücretin verildiği işverence gerçekleştiriliyor. Eşi çalışmayan, dört çocuklu asgari ücretli ile 10 bin lira geliri olanın asgari geçim indirimi aynı tutarda ödeniyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre asgari geçim indiriminden nafaka verilen, evlat edilen çocuklar, anne babasını kaybeden torunlar için dede, nine de yararlanabiliyor.

AGİ’den kimler yararlanır?

Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen kişiler, ücret gelirini senelik beyanname ile bildirenler, sosyal güvenlik destekleme primi ödemek suretiyle çalışanlar faydalanıyor. Kazançları basit usulde belirlenen ticaret erbabı yanında çalışanlar, özel hizmetlerde çalışan sürücüler, özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri, gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar, ücret geliri elde etmeyenleri kapsamıyor.

Asgari geçim indirimi uygulamasında çocuk tabirinden ne anlamamız gerekiyor?

Mükellefle oturan yahut mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana yahut babasını kaybetmiş torunlardan beraber oturanlar dâhil) 18 yaşını yahut eğitimini sürdüren 25 yaşını doldurmamış çocukları ifade ediyor.

Eşlerin her ikisinin de ücretli olması vaziyetinde çocukları hangi eş bildirecek? AGİ ücretleri ne kadar oldu, Asgari geçim indirimi kaç lira?

Asgari geçim indirimi uygulamasında eşlerin her ikisinin de ücretli olması halinde çocuklar sadece sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil edilecek.

Aile fertlerinin, emekli maaşı olanların ve boşanmış ücretlinin çocukları asgari geçim indiriminden nasıl faydalanıyor?

Ücretli olan aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, emekli maaşı alanlar da çalışmayan, herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul ediliyor. Eşlerin her ikisinin de ücretli olması halinde çocuklar sadece sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil ediliyor. Boşanmış eşlerden velayete sahip olanın yararlanması mümkün.

Kimler çalışmayan eş statüsündedir?

Yalnızca aktif ücretli olarak çalışan eş, çalışan eş statüsünde. Örneğin eşiniz devlet hastanesinde çalışıyorsa bu çalışan eş statüsünde dikkate alınıyor.

Ay içinde kısmi çalışan ücretlinin asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır?

Gelirin kısmî döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları asıl alınacağından hesaplanan senelik tutarın o aya isabet eden tutarından kıst döneme ait gelir vergisi tutarı mahsup edilir. Ücretlinin maaşına yansıyacak kısımda mahsup edilen miktar kadar olacak.

Medeni vaziyet ve çocuk sayısının değişmesi vaziyetinde asgari geçim indirimi nasıl hesaplanacak? AGİ ücretleri ne kadar oldu, Asgari geçim indirimi kaç lira?

Ücretliler, medeni vaziyetleri ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir vaziyeti ile ilgili “Aile Vaziyeti Bildirimi” ile işverenlerine bildirimde bulunacak. Vaziyetlerinde değişiklik olması halinde (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) bu değişiklikleri işverene bir ay içerisinde bildirecek. Asgari geçim indirimi oranını etkileyen değişiklikler, söz konusu değişikliğin işverene bildirildiği tarih itibariyle uygulanacak.

Sene içinde iş yeri ve işvereni değişen ücretliler hangi tarihten itibaren asgari geçim indiriminden faydalanacak?

Sene içinde iş yeri ve işvereni değişen ücretliler, yeni iş yerlerinde yahut işverenleri nezdinde çalışmaya başladıkları aydan itibaren asgari geçim indiriminden yararlanmaya devam edecek.

Ücretlinin raporlu, izinli yahut ücretsiz izinli olması vaziyetinde asgari geçim indiriminden nasıl yararlanır?

Raporlu ve izinli olunan dönemde de ücret alınması ve bu ücretten gelir vergisi kesilmesi halinde asgari geçim indiriminden yararlanılabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.