Afrika’da 350 fil neden öldü açıklanamıyor!

Afrika'nın güneyindeki Botsvana'da son iki ay içinde 350 fil, "eşi görülmemiş" bir şekilde hayatını kaybetti. Kaçak avcı ihtimalinin ortadan kalkması sonrası uzmanlar gizemli toplu ölümlerin nedenini araştırıyor.

Afrika’nın güneyindeki Botsvana’da son iki ay içinde 350 fil, “eşi görülmemiş” bir biçimde yaşamını yitirdi.

Okavango deltasında meydana gelen gizemli fil ölümleri hakkında olarak Botsvana hükümetinin araştırma yürüttüğü söyleniyor. Fakat Mayıs ayından bu yana meydana gelen ölümlerin sebebine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Botsvana, fil nüfusu bakımından Afrika’da üçüncü ülke konumunda bulunuyor.

İngiltere merkezli çevreci bir organizasyon olan Ulusal Park Kurtarma’dan Dr Niall McCann, ülkedeki meslektaşlarının havadan yaptıkları bir gözlem uçuşu esnasında kadavralara rastladığını aktardı.

BBC’ye konuşan McCann, Mayıs ayı başında yapılan, üç saatlik bir uçuşta 169 cesetle karşılaşıldığını anlattı.

McCann, “Bir ay sonra meslektaşlarımız ikinci bir uçuş daha yaptı ve bu defa 187 yeni cesetle karşılaştılar ve sayı 350’ye ulaştı” şeklinde konuştu ve “Kuraklıkla ilgili olmadığı gerçeği göz önüne alındığında bu tamamen görülmemiş bir vaziyet” dedi.

“NÖROLOJİK BİR HASTALIK İHTİMALİ”

Mayıs ayındaki ölümlerle alakalı olarak Botsvana hükümeti, fildişlerinin cesetlerde mevcut olmasından yola çıkarak kaçak avcı olasılığını elemişti.

Doktor McCann, olası bir siyanür kullanımı olasılığının de başka hayvanların etkilenmemesi edeniyle elendiğini belirtiyor.

Fildişi avcıları, su kaynaklarını böyle zehirleyerek de avlanabiliyor.

Ancak buna rağmen uzmanlar zehirleme ve hastalık ihtimallerini eleyebilmiş değil.

Doktor McCann, hayvanların yüz üzeri düşerek ölüyor olmasının ve bazı fillerin daire çizerek yürüdüğünün tespit edilmesinin, bir nörolojik rahatsızlık olasılığını de akıllara getirdiğini söylüyor.

McCann, kaynağın bilinmediği bu vaziyette, olası bir hastalığın insanlara bulaşma olasılığının de seçenek dışı bırakılamadığını belirtiyor ve Covid 19’un hayvandan insana bulaştığını hatırlatıyor:

“Bu bir koruma alanı felaketi ama aynı zamanda toplum sağlığını tehdit etme olasılığı de bulunuyor.”

Uzmanlar birkaç hafta içerisinde test neticelerinden toplu ölümün sebebinin ortaya çıkarılabileceğini değerlendiriyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı