adplus-dvertising

Afrika dışında maymun çiçeğinden ilk ölüm

Maymun çiçeği sebebiyle Brezilya ve İspanya’da yaşamını yitiren kişilerin tespit edilmesiyle ilk defa Afrika kıtası dışında maymun çiçeği bağlantılı ölüm yaşandı.
Takip et
Afrika dışında maymun çiçeğinden ilk ölüm
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün “küresel acil vaziyet” olarak ilan ettiği maymun çiçeği virüsünde bir ilk meydana geldi. Brezilya’da yaşamını yitiren 41 yaşındaki bir erkek, Afrika kıtası dışında maymun çiçeği sebebiyle ölen ilk kişi oldu.

Brezilya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yaşamını yitiren kişinin lenfoma kanseri sebebiyle düşük bağışıklığa sahip olduğu ve öbür hastalıkların da vaziyetini kötüleştirdiği aktarıldı.

Şu ana kadar ortalama bin 66 vakanın belirlendiğini söyleyen bakanlık, 513 şüpheli vakanın da incelendiğini duyurdu. Bakanlık verilerine göre, vakaların yüzde 98’inden fazlası erkekler arasında görüldü.

Avrupa’da ilk ölüm

İspanya Sağlık Bakanlığı da 1 kişinin maymun çiçeği sebebiyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bu haberle beraber Avrupa’da ilk defa maymun çiçeği bağlantılı ölüm gerçekleşti. Bakanlık tarafından yayınlanan raporda, 3 bin 750 vakadan yüzde 3,2’sinin hastaneye kaldırıldığı ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği söylendi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin verilere göre, dünyada 21 bin 148 maymun çiçeği vakası belirlendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.