Afganistanlı şarkıcı Aryana Sayeed’ten Atatürk mesajı!

AFGANİSTAN Taliban kontrolüne geçince Türkiyeye sığınan ve ülkesinde çok meşhur bir şarkıcı Aryana Sayeed, “Türkiye’nin kıymetini bilin! Kadınlar için cehennem olan bir ülkeden size sığındım, Atatürk’e minnettar olmalısınız” diyerek konuştu.
Takip et
Afganistanlı şarkıcı Aryana Sayeed’ten Atatürk mesajı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AFGANİSTAN’ın mühim pop starlarından Aryana Sayeed, ilk defa Posta Gazetesi’ne konuştu. Geçtiğimiz aylarda Taliban’ın işgali ve katliamlarla beraber ülkesini terk edip Türkiye’ye yerleşenlerden biri olan Aryana Sayeed, o süreçte tecavüz edilmekten ve kameralar önünde idam edilmekten çok korktuğunu söyleyerek “Türkiye’nin kıymetini bilin! Kadınlar için cehennem olan bir ülkeden size sığındım, Atatürk’e minnettar olmalısınız” diyerek seslendi.

Afganistan’ın 36 yaşındaki ‘pop star’ı Aryana Sayeed, Taliban zulmünden dolayı Türkiye’ye sığınmasının sonrasında, Afgan kadınlarının savaş ve baskılar yüzünden çektiği acıları dünyaya anlatmaya çalışıyor.

‘Kadın Olduğum İçin Köleyim Ben’ şarkısıyla ülkesinde büyük tepki çekti ve Taliban’ın 15 Ağustos’ta başkent Kabil’e girmesinin sonrasında ölümle burun buruna geldi. Ülkesini terk etmek mecburiyetinde kaldı.

Afganistanlı şarkıcı Aryana Sayeed’ten Atatürk mesajı!

Amerikan kargo uçağıyla önce Katar’a, sonrasında İstanbul’a gelerek Türkiye’ye sığınan Sayeed “Size anlatacak hikayelerim var” diye Posta Gazetesi’ne konuştu.

İşte Sayeed’in özellikle kadınlara “Atatürk’e minnettar olmalısınız” sözlerini vurguladığı o röportajından çarpıcı kesitler:

Sizi yakından tanımak isterim, kendinizi anlatır mısınız?: Kabil’de doğdum. Sekiz yaşındayken, ailemle önce Pakistan’a sonrasında İsviçre’ye göç ettik. Sonra da Londra’ya yerleştik. Çünkü ülkeden kaçmak zorundaydık. Kaçmamızın sebebi ise Afgan kadınlarının hakkını aramamız ve haksızlığa boyun eğmememizdi. Şu anda da Afgan-Kanadalı nişanlım Hasib Sayeed ile Türkiye’yi evimiz olarak kabul ediyoruz.

Afganistan’a neden tekrar dönüş yapmıştınız?: 2011’deAfganistan’akadın sanatçı olarak geri döndüm. Son 10 senede ‘The Voice of Afghanistan’, ‘Afghan Star’ ve ‘Afghan Süperstar’da jüri olarak görev yaptım. Bu yıl gene jüri olarak ‘Afghan Süperstar’ için Kabil’deydim, mart ayında sezon bittikten sonra kendi markamı kurmak için orada kaldım. Ne yazık ki, kendi mağazam ve markam için açılış yaptıktan sadece bir ay sonra Taliban, Kabil’i ve nişanlımı ele geçirdi. Ülkeden kaçmak ve Türkiye’ye sığınmak mecburiyetinde kaldım.

Afganistanlı şarkıcı Aryana Sayeed’ten Atatürk mesajı!

“Afganistan kadınlarını etkilediğim için beni ortadan kaldırmak istediler”

Neden sizi öldürmek istediler?: Ne yazık ki, Afganistan’da kadın şarkıcı olmak ve toplum üstünde etkisi olan biri olmak, toplumun gerici kesimi tarafından asla kabul edilemez bir şey. Milyonlarca açık fikirli insanımızın desteğine sahipken, yeni fikirlere açık olmayan insanlar, Afganistan kadınlarını etkilediğim için beni ortadan kaldırmak istediler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.