adplus-dvertising

Afganistan’ın 15 milyon dolar yardıma ihtiyacı var

Afganistan’da binden fazla kişinin öldüğü depremin sonrasında 15 milyon dolar acil yardıma ihtiyaç olduğu söylendi.
Takip et
Afganistan’ın 15 milyon dolar yardıma ihtiyacı var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’daki Taliban yönetimi 6.1 büyüklüğündeki depremin sonrasında uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu. Şiddetli yağışlar ve kaynakların yetersiz olması sebebiyle arama kurtarma çalışmalarının geniş bir biçimde yürütülemediği Afganistan’da halk, dünyadan yardım bekliyor.

Afganistan’ın 15 milyon dolar yardıma ihtiyacı var

Depremin merkez üssü olan Host şehri yakınındaki köylerde yüzlerce ev tamamen yıkılırken, yollar enkaz yığınlarıyla kapandı, telefon hatları kesildi. Depremde kaç kişinin öldüğü henüz netlik kazanmazken, binden fazla kişinin çamurdan yapılan evlerin enkazı altında kaldığı söyleniyor. Enkaz altından çıkarılan cansız bedenler ise halk tarafından açılan toplu mezarlara gömülüyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı yardım kuruluşları, depremden en çok etkilenen Paktika vilayeti ve çevresine acil barınma ve gıda yardımı sağlamaya çalışıyor.

Afganistan’ın 15 milyon dolar yardıma ihtiyacı var

BM bölge ülkelerden yardım talep edecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Alakbarov basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Paktika ve Host vilayetlerini vuran depremin, komşu ülkeler Pakistan ve Hindistan’da da hissedildiğini belirtti. Alakbarov, yapılan ön incelemelere göre Afganistan’da lüzumlu ihtiyaçların karşılanması için 15 milyon dolar acil yardıma ihtiyaç olduğunu ifade etti. BM’nin sadece gıda, barınma ve tıbbi malzeme ihtiyaçlarıyla ilgilenmediğini aynı zamanda su kaynaklı hastalıkların oluşmasını engellemeye çalıştığını vurgulayan Alakbarov, suyla bulaşan bir hastalığın ortaya çıkmasının istenmeyen bir senaryo olacağını söyledi. Alakbarov, BM ve ortak kuruluşların enkaz kaldırma çalışmaları için yeterli kapasiteye sahip olmadığını bu sebeple bölgedeki bazı ülkelerle ön temasların yapıldığını ve ihtiyaçlar netleştiğinde resmi istekte bulunulacağını belirtti.

Afganistan’ın 15 milyon dolar yardıma ihtiyacı var

“Köyümüze hala yardım ulaşmadı”

Paktika eyaletindeki Gayan bölgesinde yaşayan Saffuddin yaptığı açıklamada, “Şiddetli deprem meydana geldiğinde köyümüzdeki evler yıkıldı. Depremde yaralanmalar, ciddi hasar ve büyük bir yıkım yaşandı. Çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Buraya henüz yardım ulaşmadı. Örtüye, battaniyeye, gıdaya, çadırlara ihtiyacımız var. Bu köydeki insanlar depremin sonrasında sokakta yaşamaya başladı. Bir adet çadırımız var ama parçalanmış ve kullanılamaz halde. Her şeyimizi kaybettik, her şey gitti” şeklinde konuştu.

Afganistan’ın 15 milyon dolar yardıma ihtiyacı var

Salı günü gece saatlerinde Afganistan’ın doğusunda Pakistan sınırında bulunan Host şehrinin 44 kilometre güneybatısında 6.1 büyüklüğünde deprem yaşanmış, ölü sayısının bini geçtiği açıklanırken, bin 500 kişinin de yaralandığı söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.