Afganistan’da Taliban’ın emriyle vitrin mankenlerinin kafası kesildi!

Afganistan’da Taliban yönetimi ele geçirmesinden bu yana müzik dinlenmesini, enstrüman çalınmasını, kadınların tek başına gezmesi yasaklamıştı. Bununla beraber vitrin mankenlerinin de günah olduğunu belirten Taliban, geçen günlerde cansız mankenlerin kafalarının kopartılmasını emretmişti. Afganistan’daki bir giyim mağazasında kimliği belirsiz bir kişinin mankenlerin kafasını kestiği görüldü.
Takip et
Afganistan’da Taliban’ın emriyle vitrin mankenlerinin kafası kesildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Taliban getridiği yeni yasaklara bu defa de mağazada bulunan vitrin mankenlerini ekledi. Afganistan’ın batısındaki Herat ilinde Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı’nın talimatına göre mağazalarda bulunan cansız mankenlerin kafası kesildi.

Bakanlığın daire başkanı Aziz Rahman, geçen hafta mankenleri “heykel” olarak nitelendirmiş ve İslam’da yasak olduğunu savunmuştu.

Bu sözlerin sonrasında dün Taliban’ın emriyle cansız mankenlerin kafası tekbirler eşliğinde kesildi. Twitter’da yayınlanan videoda kişinin testere kullandığı ve en az 10 mankenin kafasının kestiği görülüyor.

MANKENLERİ TAMAMEN KALDIRIN DENİLMİŞTİ

Başlangıçta bakanlık mağazalara mankenleri tamamen kaldırmaları talimatını vermişti fakat esnaf bunun ellerinde kalan küçük işleri yok edeceğini belirterek şikayette bulundu.

Afganistan’da Taliban’ın emriyle vitrin mankenlerinin kafası kesildi!

Şikayetleri dinledikten sonra bakanlık başkanı Şeyh Aziz Rahman, mankenlerin başlarının kesilmesi gerektiğine karar verdi fakat mağaza sahipleri, mankenlerini parçalamanın hala mühim bir mali kayıp olduğunu belirtiyor.

İtalyan Repubblica gazetesine konuşan bir Afgan esnaf, “Mankenlerin başları örtülmeli, kesilmemeli. Her mankenin maliyeti 80 ve 100 dolar arasında. Onların kafasını kesmek çok büyük bir mali kayıp olacaktır” derken, bir başka mağaza sahibi Muhammed Yusuf ise, “Taliban değişmedi, gene yasaklar olacak. Daha da katı sınırlamaları geri getirecekler” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.