Afganistan’da Taliban’a karşı kadınlardan Mor isyanı!

Dünya Afganistan’da olan biteni uzaktan izlerken, bir avuç Afgan kadını Taliban’a baş kaldırdı. Mor isyan başlatan kadınlar, kendilerine doğrultulan ağır silahlara karşın eylem yaptı. O kadınları bulup konuştuk. Diyorlar ki, “Taliban bilmeli ki karşısında 20 sene önceki Afgan kadını yok. Her dediklerini yapacak, burka giyip eve kapanacak kadınlar değiliz, korkmuyoruz!”
Takip et
Afganistan’da Taliban’a karşı kadınlardan Mor isyanı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başkent Kabil’de geçen cumartesi bir grup kadın, Taliban’a karşı bayrak açtı. Boyunlarında mor şallar, ellerinde güllerle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyen Afgan kadınlar, Taliban’ın sert müdahalesiyle karşılaştı. Önleri demir bariyerle kesilen, ağır silahlar doğrultulan o kadınlarla buluştuk. Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun ve Selçuk Şamiloğlu, duydukları endişe ve olası bir Taliban müdahalesine rağmen eylemci kadınlarla Kabil’de bir restoranda bir araya geldi.

İşte o cesur kadınların anlattıkları…

AİLE SALONUNDA RÖPORTAJ Afganistan’da Taliban’a karşı kadınlardan Mor isyanı!

Ailesi dışında kadınla erkeklerin aynı masada oturamadığı Kabil’de, Afgan kadınlarla röportajı lokantanın aile salonunda yaptık.

Afganistan’da Taliban’a karşı kadınlardan Mor isyanı!

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ SÜREYYA NESRET:

Hem üniversite okuyordum hem de bir kafede çalışarak harçlığımı çıkarıyordum. Taliban gelince o kafe kapandı, işim gitti. Şuanda üniversiteler açılacak deniyor, nasıl olacak, nasıl gidip geleceğimi bilmiyorum. Okuyabilecek miyim belli değil. Daha önce özgürdük, rahat çalışıyorduk, tek başımıza sokağa çıkıyorduk. Taliban ile eve kapandık, endişeliyiz. Şu an dünyanın gözü Taliban’ın üstünde olduğu için henüz sert kurallarını uygulamaya koymadılar.

Afganistan’da Taliban’a karşı kadınlardan Mor isyanı!

Biliyoruz ki, zaman geçtikçe baskıları artacak. Kadınlara yönelik kurallar getirecekler, bizi evlere kapanmaya zorlayacaklar. Taliban’dan önce kafeler vardı, arkadaşlarımızla buluşuyorduk. Doğum günleri kutluyorduk. Kız ve erkeklerin gittiği bu kafeler şuanda kapandı, gideceğimiz tek yer ailemizle beraber lokantaların aile bölümü. Şuanda sokağa çıkamıyoruz. Çıktığımızda da başımızı örtüyoruz, geniş uzun elbiseler giyiyoruz.”

Afganistan’da Taliban’a karşı kadınlardan Mor isyanı!

RAMZİA ABDEKHİL:

22 yaşındayım, 2 sene iktisat okudum, şu an uluslararası ilişkilerde okuyorum. Öte Yandan bir firmada çalışıyordum. Taliban’dan önce iş sahibi bir kadındım. Taliban, Kabil’e geldiği gün birçok kadın arkadaşla işteydik. Kente girdikleri an işi bırakıp eve gitmek mecburiyetinde kaldık. Artık işim de yok. Fakat Taliban bilmeli ki karşılarında ne 20 sene önce yönettikleri Afganistan ne de 20 sene önceki Afgan kadını var. Eskiden Taliban her şeyi yaptı, biz sustuk. Şuanda susmayacağız. Taliban’ın her dediğini yapan, burka giyip eve kapanan kadınlar olmayacağız.

Uluslararası kuruluşlar, bu coğrafyadaki kadınları yalnız bırakmamalı. Eğer Taliban, kadın haklarını vermeyecekse, 20 sene önceki gibi yönetecekse hiçbir devlet Taliban’ı tanımasın. Şu kısa zamanda gördük ki Taliban değişmemiş. Eylem yapmamıza tahammül edemediler. Silahlarla kadınlara müdahale ettiler, çok kötü, çirkin kelimeler kullandılar. Şiddet uyguladılar. Daha önceki Taliban da böyleydi. Taliban’a karşı yürüyen kadınlar, kimseye bağlı değil, arkalarında hiç kimse yok. İşini, haklarını kaybetmek istemeyen Afgan kadınlarıyız. Çoğumuz birbirimizi bile tanımıyoruz, bir anda gelişti her şey, toplandık ve eylem yaptık. Taliban’dan korkmuyoruz. Eğer biz korkarsak evden çıkamayacağız. İşimiz için, eşit haklar için, medeni bir insan gibi yaşamak için eylemlerimize devam edeceğiz. Afgan halkı yanımızda olsun. Onların kurallarına uymasınlar, baskıya dirensinler. Diyorlar ki kadınların hakkı yok, hükümette kadın olmayacak. Eğer, bunlar hükümeti kuracaksa kadınlar yönetimde olsun, haklarımızı korusun. Eskisi gibi kadınlarımız işlerine, okullarına gitsin, okusunlar, özgür olsunlar. Taliban’dan önce başım açıktı, modern giyiniyordum. Makyajımı yapıp, işime gidiyordum. Ama artık geniş elbiseler giyiyoruz, evden çıkarken başımıza eşarp, örtü alıyoruz. Bu sebeple çoğu kadın evden çıkamıyor.

“20 GÜNDE 3 DEFA EVDEN ÇIKTIM” Afganistan’da Taliban’a karşı kadınlardan Mor isyanı!

MARYAM MEŞEL HAŞİMİ:

Uluslararası ilişkilerde okudum, sosyal medyada kanalım vardı, orada yayın yapıyorduk. Taliban gelince yayınımız durdu, şu an işim yok, çalışmıyorum. Taliban geldiği günden beri üçüncü defa evden çıktım, korkuyorum evden çıkmaya. Önceden her gün dışarıdaydım, arkadaşlarımla buluşuyordum, geziyorduk. Şuanda yanımda annem, kardeşim, babam olmadan evden tek başıma çıkamıyorum.

Bunların hedefi yalnızca elbise değil, kadını eve kapatmak. Bizim önceki yönetimimiz de İslam’dı, Taliban’dan önce de Müslümandık. Adeta Müslümanlık, Taliban ile gelmiş gibi. Bunlar her gün yeni kurallar getiriyor, yeni bahaneler üretiyor. Taliban’ın da artık değişmesi lazım. Artık Afganistan, Kabil eskisi gibi değil. Korku var ama mücadelemiz de var.

Üniversitedeyken tekvando milli takım sporcusuydum, İçişleri Bakanlığı’nda işe başlayacaktım. Taliban gelmeseydi eğer bir hafta sonra işbaşı yapacaktım. Taliban geldi, tek ses çıkartan, itiraz eden kadınlar oldu. Eğer erkekler de destek olsa Taliban’a karşı çok şey başarırız.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.