Afganistan’da Seçimlerin Ardından Tartışmalar Devam Ediyor

Afganistan’da 28 Eylül’de düzenlenen seçimlerin ardından, bazı adaylar “Ben kazandım” çıkışı yaparken, bazıları da seçimlerde hile olduğunu iddia ediyor.

Afganistan’da 28 Eylül’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlandı fakat, tartışmalar bir türlü sonuçlanmıyor. Kesin olmayan sonuçların 3 hafta sonra açıklanması beklenen seçimlerde şimdiden 2 adaydan “Ben kazandım!” çıkışı geldi.

Seçimin favorisi olarak görülen İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, Kabil’de bir basın toplantısı düzenleyerek, kendisine verilen bilgiler ışığında seçimin kazananının kendisi olduğunu söyledi. Abdullah, seçimlerde ikinci tura gidilmesine gerek kalmayacağının da altını çizdi.

HİLE KARIŞTIRILDI İDDİASI

Öte yandan halihazırda Afganistan’ın Cumhurbaşkanı olan Eşref Gani de aday olarak seçimlere girmişti. Gani’nin yardımcısı Emrullah Salih de bir açıklama yaparak, seçimin kazananının halk olduğunu belirtti ve “Bana gelen bilgiler doğrultusunda seçimlerde Gani önde gidiyor” açıklamasında bulundu. Seçimin diğer iddialı isimlerinden birisi olan Gülbeddin Hikmetyar ise, seçimlere hile karıştırıldığını ve bu durumu asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı