Afganistan’da kadınlar ayaklandı! 50 kişilik grup gösteri düzenledi

AFGANİSTAN’da Taliban’ın kadınlara yönelik tepki çeken yasakları ve kadın infazları ilk defa açıktan protesto edildi. 50 kadar kadın dün Taliban yönetimine karşı ‘Taliban bizi evde tutamazsın’ sloganlarıyla protesto edildi. Taliban önce demir barikat ile durdurmaya çalıştığı kadınlara daha sonra silah doğrulttu! Yetmedi gözyaşartıcı gazla müdahale etti.
Takip et
Afganistan’da kadınlar ayaklandı! 50 kişilik grup gösteri düzenledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’ı fiilen ele geçiren Taliban, halkta büyük bir endişe ve korkuya neden oldu. Kadınlara yönelik yeni yasaklar getirildi. Bir grup kadın Taliban’a ve yasaklarına başkaldırdı. Herat’tan sonra Kabil’de toplanan 50 cesur Afgan kadın, pankartlar açıp sloganlar atarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü.

Afganistan’da kadınlar ayaklandı! 50 kişilik grup gösteri düzenledi

Saçlarının yarısını dışarda bırakan eşarplar takan, boyunlarına mor şallar bağlayan makyajlı, güneş gözlüklü Afgan kadınlar, ellerinde ise güller taşıdı. Önleri demir bariyerlerle kesilen kadınlara, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ kuvvetleri müdahale etti. Kendilerine silah doğrultulan kadınlar, “Korkmuyoruz” diye karşı koydu.

Protestocu kadınlar, Pul Mahmuthan Meydanı’nda toplandı. Milli Savunma Bakanlığı’nın önündeki yoldan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, Taliban’ın eli silahlı adamlarının şaşkın bakışları altında pankart açıp sloganlar attı.

Afganistan’da kadınlar ayaklandı! 50 kişilik grup gösteri düzenledi

Özgürlüğümüzü istiyoruz!

“Taliban Taliban, hükümet kadınsız olmaz, kadın olmazsa sizi tanımıyoruz”, “Kadınlara laf söyleyemezsiniz, hukuk okuduk, tıp okuduk, iktisat okuduk. Bizi evde tutamazsınız. Özgürlüğümüzü, haklarımızı, işimizi istiyoruz”, “Tek cinsiyetçi, kadınsız hükümet olmaz”, “Ölene kadar teslim olmayacağız”, “Kararlıyız, haklarımızı alacağız”, “Kadın hakları olmadan meşruiyetiniz olmaz Taliban” sloganları atan kadınlar, ortalama bir kilometre yürüdü.

Gözyaşartıcı gaz ve kırbaç

Yola demir bariyer koyan Taliban, kadınlardan yürüyüşünü sonlandırmasını istedi. Saray önüne çelenk bırakmak istediklerini belirten kadınların yürüyüşe devam etmek istemesi üstüne ise önleri demir bariyerle kapatıldı. Kadınlarla Taliban askeri yetkilileri arasında münakaşalar devam ederken, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ ekipleri geldi.

Bedri 313 ekipleri, kadınlara silah doğrulttu, gözyaşartıcı gaz bombası attı, sonrasında bazı kadınlara kırbaçlarla vurmaya başladı. Etrafta toplanan herkese de şiddet uygulayan Taliban, kadınları takip eden uluslararası medya üyesi basın mensuplarına de müdahale edip kısa süreliğine gözaltında tuttu.

Kendilerine ağır silahların namluları çevrilen kadınlar, “Korkmuyoruz” diye haykırdı. Müdahalenin ardında kadınlar, Saray’a çelenk bırakamadan dağıldı.

Boyun eğmeyeceğiz

Taliban’a başkaldıran 50 cesur Afgan kadının temsilcilerinden Remziye Abdulhey, “Haklarımızı korumak için Taliban’ın karşısına dikildik. Haklarımızı istiyoruz, haklarımız verilene kadar mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.

Afganistan’da kadınlar ayaklandı! 50 kişilik grup gösteri düzenledi

Feride Suleymani de “Kadın haklarıyla ilgilenen şubede çalışıyordum. Taliban’ın gelmesiyle sıkıntılar başladı. Taliban açıkladı, ‘Hükümetimizde kadın yer almayacak’ diyerek. Hükümette bile kadına yer vermezken, haklarımızı nasıl verecek? Haklarımızı alana kadar devam edeceğiz. Taliban, bu yaptığımızı sevmiyor, ama sesimizi duyurmak istiyoruz. Uluslararası camia sesimizi duysun. Herkes bilsin ki, kadınlar boyun eğmeyecek, karşılarına dikilecek, savaşımızı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.