adplus-dvertising

Afganistan’da evsiz kalan depremzedeler destek bekliyor

Afganistan’da 22 Haziran’da yaşanan depremin sonrasında eski hayatlarına dönmeye çalışan depremzedeler yardım eli bekliyor.
Takip et
Afganistan’da evsiz kalan depremzedeler destek bekliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’da 22 Haziran’da meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Deprem sebebiyle evsiz kalan binlerce aile, yaşama tutunmak için destek bekliyor. Paktika eyaletindeki Gayan bölgesinde depremden sonra evsiz kalan Mohammad Akram, “Çadırlarımız mevcut ancak daha çok yardıma ihtiyacımız var. En önemlisi de evlerimizi tekrardan inşa etmemiz için desteğe ihtiyaç duyuyoruz” şeklinde konuştu. Aynı bölgede yaşayan bir başka depremzede Rahim Khan ise “Depremde köyümüzdeki bütün evler yıkıldı. Evlerimizi tekrardan inşa etmeliyiz” açıklamasında bulundu.

BM bölge ülkelerden yardım talep edecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Alakbarov basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Paktika ve Host vilayetlerini vuran depremin, komşu ülkeler Pakistan ve Hindistan’da da hissedildiğini belirtmişti. Alakbarov, yapılan ön incelemelere göre Afganistan’da lüzumlu ihtiyaçların karşılanması için 15 milyon dolar acil yardıma ihtiyaç olduğunu ifade etmişti. BM’nin sadece gıda, barınma ve tıbbi malzeme ihtiyaçlarıyla ilgilenmediğini aynı zamanda su kaynaklı hastalıkların oluşmasını engellemeye çalıştığını vurgulayan Alakbarov, suyla bulaşan bir hastalığın ortaya çıkmasının istenmeyen bir senaryo olacağını söylemişti. Alakbarov, BM ve ortak kuruluşların enkaz kaldırma çalışmaları için yeterli kapasiteye sahip olmadığını bu sebeple bölgedeki bazı ülkelerle ön temasların yapıldığını ve ihtiyaçlar netleştiğinde resmi istekte bulunulacağını belirtmişti.

Afganistan’ın doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host şehrinin 44 kilometre güneybatısında 22 Haziran’da yaşanan 6.1 büyüklüğündeki depremde bin kişi yaşamını yitirmiş, bin 500 kişi ise yaralanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.