Afganistan’da direnişçiler çok sayıda Taliban militanının öldürüldüğünü açıkladı!

Taliban’a karşı son direniş olarak gösterilen Pençşir’den yeni görüntüler ve haberler gelmeye devam ediyor… Taliban’ın ‘kuşattık’ açıklamasına direnişten cevap geldi. Ulusal Direniş Cephesi, düzinelerce Taliban militanının öldürüldüğünü açıkladı.
Takip et
Afganistan’da direnişçiler çok sayıda Taliban militanının öldürüldüğünü açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi ile Afganistan’da bir dönem son buldu.

Başkent Kail dahil ülkenin pek çok noktasında kuvveti ele geçiren Taliban’ın elinde bulunduramadığı tek bölge ise Pençşir

Taliban karşıtı koalisyonun toplandığı, Kabil’e ortalama 160 kilometre uzakta bulunan Pencşir’den yeni görüntüler ve haberler gelmeye devam ediyor.

Uluslararası haber ajansı AFP’nin bölgeden geçtiği son görüntülerde direnişçilerin Pençir Vadisi’nde devriye gezdikleri ve tam teçhizatlı bir biçimde Taliban militanlarını bekledikleri görülüyor.

Taliban’ın ‘kuşattık’ açıklaması sonrası bölgede çatışmaların yaşanabileceğinden endişe ediliyordu. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer verilen habere göre, korkulan oldu.

Bölgeyi Taliban’a karşı savunma sözü veren Ulusal Direniş Cephesi (NRF), düzinelerce Taliban militanının öldürüldüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Afganistan merkezli TOLO News’te yer verilen habere göre ise direnişi büyümeden önlemek isteyen Taliban buradaki bir karakolu hedef aldı fakat direniş kuvvetleri tarafından geri püskürtülmüştü

DİRENİŞİ BU 3 İSİM YÖNETİYOR

Pencşir’de toplanan direniş hareketin lider kadrosunda Özbek asıllı Raşid Dostum’un oğlu Yar Dostum ve Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeden kaçması sonrası kendisini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Emrullah Salih de yer alıyor.

TALİBAN’IN AFGANİSTAN’A HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu sene uluslararası kuvvetlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı kuvvetlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik kuvvetlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin sonrasında şehri çatışmasız biçimde kontrolüne aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.