Afganistan’da Cuma namazı esnasında camiye bombalı saldırı!

Afganistan’da bir Cuma namazı esnasında bombalı saldırı düzenlendi. Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre ölen ve yaralı sayısının 100’ü aştığını duyurdu
Takip et
Afganistan’da Cuma namazı esnasında camiye bombalı saldırı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin Sayed Abad bölgesinde Şiilere ait bir camiye, cuma namazı esnasında gerçekleştirilen bombalı saldırıda toplam 100’den fazla ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

Kunduz merkezdeki Sınır Tanımayan Doktorlar Hastanesinden (MSF) edinilen bilgiye göre, patlama neticesi ölen ve yaralananların sayısı toplamda 100’ü aştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) da yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre ölü ve yaralı sayısının 100’ü aştığını duyurdu. Ölen ve yaralananların net sayılarına dair bilgi paylaşılmadı.

Şii camisini hedef alan saldırı, yabancı kuvvetlerin Afganistan’dan ayrılmasının sonrasında ülkede meydana gelen en ölümcül terör eylemi oldu.

ABD’nin 31 Ağustos’ta son kuvvetlerini çekerek ülkeden ayrılmasının sonrasında Afganistan’daki patlamalar başkent Kabil’in doğusundaki Nangerhar vilayetinin merkezi Celalabad’da yoğunlaşmıştı. Söz konusu saldırıların çoğu Taliban kuvvetlerini hedef alırken bugünkü saldırı, doğrudan sivilleri hedef alan en şiddetlisi oldu.

Saldırının sonrasında Twitter hesabından açıklama yapan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, olay yerine Taliban kuvvetlerinin sevk edildiğini bildirmişti.

Görgü tanıklarının intihar eylemi olduğunu belirttiği saldırıyı üstlenen olmamıştı.

​​​​​​​Saldırının yapıldığı camiye giden yollar, Taliban kuvvetleri tarafından kapatılmıştı.

Afganistan’da geçmişte Şiilere yönelik saldırıların çoğunu terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

31 Ağustos sonrası yaşanan patlamaların çoğu DEAŞ tarafından üstlenilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.