Afgan göçmenler İran ve Pakistan sınırına yöneldi!

İngiliz Daily Mail haber sitesi, fakir Afgan göçmenlerin kullandığı göç rotasını görüntüledi. Yaşlı, hamile ve bebeklerin de aralarında bulunduğu Afgan göçmenler, çöllerden geçerek Pakistan ve İran’a ulaşmaya çalışıyor. Göç yollarına düşen Afganlar için ‘Hicret’ benzetmesi yapıldı.
Takip et
Afgan göçmenler İran ve Pakistan sınırına yöneldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BİRLEŞMİŞ Milletler Afganistan için insani felaket uyarısında bulunurken, İngiliz Daily Mail gazetesi, binlerce Afgan’ın kara sınırlarından Pakistan’a ya da İran’a kaçmaya çalışmasına ilişkin ikonik görüntüler yayınladı.

Afgan göçmenler İran ve Pakistan sınırına yöneldi!

İLK HEDEF İRAN

Film sahnesini andıran görüntülerde Pakistan sınırındaki çöl bölgesini geçen Afgan göçmenlerin İran’a geçmeye çalıştığı anlar yer aldı. Aralarında yaşlılar, hamileler ve bebeklerin de bulunduğu Pakistan çöllerindeki Afgan göçmenler için İngiliz Daily Mail, Tevrat ve İncil’de “Mısır’dan çıkış” manasına gelen “Exodus” yani “kutsal göç” benzetmesine yer verdi.

Afganistan’ın en az nüfuslu çöl bölgesi Nimruz’da başlayan yolculukta, boş arazide göçmen topluluğu dışında bir şey görülmüyor. Afgan göçmenler, yolu hızlıca kat edebilmek ismine durmaksızın yürüyorlar.

Afgan göçmenler İran ve Pakistan sınırına yöneldi!

EN YOKSULLAR YÜRÜYOR

Daily Mail’e konuşan bir Afgan göçmen, 4 saatlik yürüyüşten sonra Pakistan’ı geçerek akşam 10’da ıssız bir vadiye vardıklarını, burada İranlı insan kaçakçılarını beklemeye başladıklarını belirtti. Burada da insanlara bir parola sorulduğunu söyledi. Daha sonra herkesin daha küçük gruplara ayrıldığı ve başlarında İranlı kaçakçılarla yola devam ettiğini kaydetti. Aynı kişi, “Burada yürüyenler en fakir olanlar. Çünkü daha az yürüyerek gidilen fakat daha çok maliyeti olan yollar da bulunuyor” diyerek konuştu.

NİHAİ HEDEF AVRUPA

Haberde, Afgan göçmenlerin nihai hedefinin Türkiye üstünden Avrupa ve İngiltere’ye gitmek olduğu, önlerinde daha 1600 kilometre yol bulunduğu söylendi. İngiliz haber sitesine konuşan bir görgü tanığı, “Buradan birkaç defa geçtim. Önceleri 200 kadar kişi olurdu, bu kez binlerce kişi var. Hamile kadınlar, bebekler, yaşlı adamlar gördüm” diyerek anlattı. Öte Yandan İran’ın geçişlerde eskiye göre daha az katı davrandığı da öne sürüldü.

Afgan göçmenler İran ve Pakistan sınırına yöneldi!

KABİL’DE HÜKÜMET YOK

31 Ağustos itibariyle yabancı askerlerin ülkeden çekilmesiyle, ülkenin hepsine yakınında kontrol Taliban’a geçti. Henüz ülkede ne bir hükümet ne bir ordu ne de asayiş bulunuyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ülkenin bir insani felaketle karşı karşıya kaldığını, 18 milyon Afgan’ın hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç işittiğini, her üç kişiden birinin bir sonraki öğünün nereden geleceğini bilmediğini, her gün daha çok insanın temel gıda ve hizmetlerden mahrum kaldığını, acilen gıda ve tıbbi malzeme ulaştırılması gerektiğini belirtti.

‘AFGANLARIN TÜRKİYE DIŞINDA KALABİLECEĞİ BAŞKA ÜLKELER DE VAR’

HOLLANDA Başbakanı Mark Rutte, kendileri için çalışanlar dışında mümkün olduğunca az Afgan sığınmacı alacaklarını belirtti. Afganistan’dan kaçan kişilerin bölge ülkelerinde barındırılması gerektiğini söyleyen Rutte, “Türkiye zaten milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Bölgede Afganların kalabileceği başka ülkeler de var” şeklinde konuştu.

BBC Türkçe’ye göre Rutte, Afgan sığınmacılar konusunda başta Pakistan olmak üzere öbür bölge ülkelerini işaret etti. Afganistan’dan Batı’ya yönelecek olası sığınmacı akınının engellenmesi maksadıyla temaslarda bulunan Hollanda Başbakanı önceki akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Mark Rutte, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin en son isteyeceği şeyin, yeni bir kriz olduğunu vurgulayarak, “Herkes bunu engellemek için uğraşıyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.