adplus-dvertising

AFAD, sular altında kalan mahallede vatandaşları botla kurtardı

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde etkili olan çok güçlü yağış nedeniyle 30’a yakın ev etkilendi. AFAD ekipleri botla mahsur kalan vatandaşları kurtardı. Sular altında kalan mahalle dron ile havadan görüntülendi.
Takip et
AFAD, sular altında kalan mahallede vatandaşları botla kurtardı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının sonrasında Gökçebey ilçesinde çok güçlü yağış etkili oldu. Yağışın sonrasında Namazgah köyünden akan sel suları derenin debisinin yükselmesiyle Çay Mahallesi’ndeki evleri bastı. 30’a yakın evin giriş katı sular altında kaldı. Yer yer bir metreyi aşan su seviyesi sebebiyle vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Sakarya ve Zonguldak’tan AFAD ekipleri bölgeye sevk edildi. Mahsur kalan vatandaşlar arama kurtarma botuyla evlerinden kurtarıldı. Bazı küçük çocuklar kurtarılma anlarını pencerelerden seyretti. Polis ekipleri de kurtarma çalışmalarına katılarak küçük çocukları kucaklarına alarak güvenli bölgeye taşıdı.

AFAD, sular altında kalan mahallede vatandaşları botla kurtardı

Bir engelli vatandaş da AFAD ekiplerince botla taşındı. 14 vatandaş AFAD’ın botuyla kurtarıldı. Kendi olanaklarıyla kurtarılan 100’e yakın vatandaş bölgeden tahliye edildi. Botla kurtarma çalışmaları ise halen devam ediyor. Öte yandan kurtarılan bazı vatandaşlar yurtlara ve otellere yerleştirildi.

Yaşananları basın mensuplarına anlatan Çay Mahallesi Muhtarı Yüksel Kahveci, “Daha önce bu kadar olmuyordu. Namazgah tarafından gelen su menfezden bu tarafa aktı. Epey yağmur yağdı. Gözüken bu. Tüm evlerimiz su içerisinde. Şu an 30’un ev etkilendi. Tamamı su içerisinde. Tamamından Allah razı olsun. Tüm herkes buradaydı, canla başla çalıştılar. Botlarla alıyorlar. Diğerleri kendi olanaklarıyla çıkmıştı. Çalışmalar halen devam ediyor. Yurtlara yerleştirilenler var” diyerek konuştu.
Öte yandan sel sularının etkisi altına aldığı mahalle dron ile havadan görüntülendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.