adplus-dvertising

AFAD, Batı Karadeniz’de meydana gelen aşırı yağışlardaki son durumu açıkladı

Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, Batı Karadeniz’de aşırı yağışların meydana geldiği bölgelere lüzumlu ekiplerin gönderildiği, 3 helikopter desteği sağlandığı, 38 köyde enerji kesintisi bulunduğu, toplam 235 vatandaşın tahliye edildiği söylendi. Demiryolu ve havayolunda herhangi bir aksama olmadığı kaydedilirken, bölgede toplam 4 bin 684 personel ile 899 aracın teyakkuzda bulundurulduğu bildirildi.
Takip et
AFAD, Batı Karadeniz’de meydana gelen aşırı yağışlardaki son durumu açıkladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AFAD tarafından, Batı Karadeniz’de yaşanan aşırı yağışlar hakkında yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarılara, “Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Düzce ve Zonguldak illerine kırmızı uyarı verilmiştir. Sakarya, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Yozgat, Tokat, Amasya, Samsun illerine ise turuncu uyarı verilmiştir. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Bilecik, Ankara ve Sivas ve Ordu illerine ise sarı uyarı verilmiştir. Yağışların Kastamonu, Bartın, Karabük ve Sinop illerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur biçiminde bu gece saatlerine kadar devam edeceği tahmin edilmektedir” ifadeleriyle değinildi.

Çalışmalara başlandı

AFAD tarafından, Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye-Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden görevlendirilen birer temsilcinin Başkanlığın AFAD Merkezi’nde toplanarak, çalışmalara başlandığı söylendi.

Ekipler teyakkuzda

Su, çamur, temizlik ve tahliye çalışmaları için yerel destek ekibi olarak Çankırı, Konya, Tokat ve Yalova illeri başta olmak üzere ekiplerin teyakkuza geçirildiği kaydedilen açıklamada Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak illerinde meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı İl AFAD Merkezinin alakalı afet gruplarının katılımı ile toplandığı aktarıldı. Zonguldak ve Bartın’da 27 Haziran tarihinde engelli ve hamile kamu personelinin 1 gün idari izinli sayılması kararlaştırıldığı açıklandı.

Aşırı yağışların meydana geldiği illere helikopter, personel, araç ve bot desteği

Yağıştan etkilenen bölgelere yönlendirilen Afet Arama Kurtarma Grubu rakamları şöyle paylaşıldı:
“Yağıştan etkilenen bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2 helikopter görevlendirilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 1 helikopter Bartın Amasra’ya görevlendirilmiştir. Bartın’da; 4 dağcı, 9 dalgıç, 21 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 34 personel, 9 araç, 3 bot görev yapmaktadır. Düzce’de; 5 dağcı, 12 dalgıç, 176 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 193 personel, 47 araç, 4 bot, 14 motopomp görev yapmaktadır. Kastamonu’da; 4 dağcı, 10 dalgıç, 116 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplamda 130 personel, 30 araç, 6 bot, 2 motopomp görev yapmaktadır. Sinop’ta; 3 dalgıç, 15 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 18 personel, 3 araç, 1 bot görev yapmaktadır. Zonguldak’ta; 4 dağcı, 4 dalgıç, 20 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 28 personel ile 6 araç, 4 bot görev yapmaktadır.”
Afet bölgesine 239 ambulans, 15 UMKE timi ve bin 929 personelden oluşan Afet Sağlık Grubu’nun gönderildiği not düşülen AFAD açıklamasında Afet Teknik Destek ve İkmal Grubu’nun sahada 407 personel 351 araç ile çalışmaları yerine getirdiği, bölgeye 48 personel, 50 gönüllü olmak üzere toplam 98 kişi görevlendirildiği ve 23 araç ile toplam 835 tane beslenme hizmeti verildiği ifade edildi.

235 vatandaş tahliye edildi

Bartın’da 5, Karabük’te 6, Kastamonu’da 27, Zonguldak’ta 6 olmak üzere toplam 38 köyde enerji kesintisi bulunduğu açıklanırken Bartın, Zonguldak ve Kastamonu illerinde İl Jandarma Komutanlıklarının toplam 362 personeli ve 106 aracı ile Bartın’da 15, Zonguldak’ta 90, Kastamonu’da 130 olmak üzere toplam 235 vatandaşın tahliye edildiği bildirildi.

Kastamonu’da; İnebolu Kastamonu 0-3 kilometre, Kastamonu-İnebolu 2-30 kilometre, Cide-Doğanyurt-İnebolu Özlüce mevkii, Zarbana Köprüsü, Devrekani-Çatalzeytin Yolu 71’inci kilometre ve Kastamonu-Evreniye-Radar-Devrekani Yolu’nun ulaşıma kapalı olduğu söylendi. Demiryolu ulaşımı yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmadığı aktarılan açıklamada aynı biçimde havayolu ulaşımı yönünden de herhangi bir sıkıntı olmadığı not düşüldü.

Kastamonu’ya 5, Bartın’a 1 ve Sinop’a 1 olmak üzere toplam 7 baz istasyonu bölgeye sevk edildiği açıklanırken Kastamonu il ve ilçelerinde bulunan tarımsal ve hayvansal zararın tespiti için yerel ekipler teyakkuza geçirildiği, yağış sonrası zarar tespitine başlanacağı bildirildi.

“101 afetzedeye barınma hizmeti verilmektedir”

Yağış bölgelerindeki barınma vaziyeti şu şekilde aktarıldı:

“Sinop Ayancık Endüstri Meslek Lisesi Pansiyonunda 30, Bartın Mehmet Rıfat Erkek Yurdunda 11, Zonguldak Özel Huzur Kız Öğrenci Yurdunda 60 olmak üzere toplam 101 afetzedeye barınma hizmeti verilmektedir. Kastamonu, Karabük illerinde muhtemel sel baskınlarından etkilenecek vatandaşlar için KYK ve Milli Eğitime ait yurtlar hazır halde bekletilmektedir.”

“Vatandaşlarımız meydana gelebilecek olumsuz vaziyetlere karşı bilgilendirilmiştir”

AFAD’ın açıklamasına şu şekilde devam edildi:

“Meteorolojik uyarı verilen illere, sınır ve yakın tüm iller teyakkuza geçirilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda bölgedeki vatandaşlarımız, güçlü yağış sebebiyle meydana gelebilecek olumsuz vaziyetlere karşı CMAS hücresel yayını, SMS ve sosyal medya gibi bütün erken uyarı sistemleri aracılığıyla bilgilendirilmiştir. Bugün yağışların şiddetlenmesi ve riskin artması üstüne tekrardan CMAS bildirimi yapılarak riskli bölgelerdeki vatandaşlarımız tekrar uyarılmıştır. Öte Yandan yerel ses sistemleri ile sesli anonslar yapılarak bölgedeki vatandaşlarımızın riskli alanlardan uzak durması konusunda lüzumlu uyarılar yapılmaya devam edilmektedir.”

Kastamonu İnebolu’daki çalışmaları yerinde koordine etmek üzere AFAD Başkanı Yunus Sezer bölgeye ulaştığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, AFAD yöneticilerinin lüzumlu görevlendirilmelerinin yapıldığı not düşüldü.

Kırmızı uyarı verilen 6 ile destek vermek maksadıyla AFAD tarafından 26 ilden personel ve araç görevlendirmesi yapıldığı açıklandı. Kırmızı uyarı verilen Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Düzce illerinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 4 bin 684 personel ile 899 araç/ekipman, 3 hava aracı, 7 mobil baz istasyonu ve 1 Mobil Koordinasyon Tırı bulunduğu bilgisi paylaşıldı.
AFAD tarafından öte yandan gelişmelerin kaydedildiği mesajı da verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.