Adres beyanı artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün adres beyanına ilişkin yeni hizmetlerinin e-Devlet Kapısı’nda açıldığını söyleyerek, çeşitli nedenlerle evinden uzakta bulunan yetişkin vatandaşların artık adres beyanlarını e-Devlet Kapısı üstünden yapabileceklerini belirtti.
Takip et
Adres beyanı artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yaptığı açıklamada, vatandaşın ihtiyacına yönelik pek çok hizmeti en kolay ve güvenli yoldan sunmayı amaçladıklarını ifade ederek, bu doğrultuda çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi.

Muvafakatlı adres beyanıyla, çeşitli nedenlerden dolayı başka bir kişinin kayıtlı olduğu adreste oturanların buna ilişkin beyanını artık e-Devlet Kapısı’ndan yapabileceğini anlatan Koç, şu ifadeleri kullandı:

“Anne babası köyde olduğu halde kentte akrabası yanında eğitim gören birçok gencimiz, üniversite öğrenimi nedeniyle beraber ev kiralayan öğrencilerimiz, çeşitli nedenlerle bir yakını yanında kalan yetişkin vatandaşlarımız artık adres beyanlarını, e-Devlet Kapısı üstünden yapabilecek. Önceden bu işlem için vatandaşlarımız, ayrı ayrı ya da münferit olarak nüfus müdürlüklerine müracaatta bulunuyorlardı. Artık bütün bu adamlar dijitalleşti ve e-Devlet Kapısı üstünden yapılabilir hale geldi.”

HİZMETTEN NASIL FAYDALANILACAK?

Hizmetin 2 aşamalı olduğunu söyleyen Koç, önce adrese kayıtlı olan vatandaşın “Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme” hizmeti üstünden adres bildiriminde bulunacak kişinin isimi, soyadı ve kimlik numarası bilgilerini girerek e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylaması gerektiğini bildirdi.

Koç, ikinci aşama olarak ise adres değişikliği bildirimi yapacak vatandaşların, “Adres Değişikliği Bildirimi (Beraber Oturma İçin/Muvafakatlı)” hizmeti üstünden ekranında gözüken muvafakat ve adres bilgisini seçip gene e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylayacağını kaydetti.

Yeni doğan çocukların doğum bildirimlerinin gerçekleştirilebileceği “Yeni Doğum Belgesi Müracaat Randevusu” hizmetinin de e-Devlet Kapısı’nda açıldığını dile getiren Koç, yurt dışında evlenme bildirimi, boşanma, evlat edinme, vasiyetname gibi 20 hizmetin “Öbür Nüfus Olayları” isimi altında sunulduğunu ifade etti.

Koç, Türkiye’nin dijital yüzü e-Devlet Kapısı’nın her geçen gün geliştiğini ve vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için şekillendiğini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.