adplus-dvertising

Adnan Oktar davasında yeni gelişme! ‘Cinsel saldırı’ iddiasına yanıt

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında örgüt elebaşı Adnan Oktar’ın da bulunduğu 76’sı tutuklu 238 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. Sanık Aylin Atmaca, mağdur ve müşteki kızların, sanık olan eski erkek arkadaşlarıyla evlilik hayalleri kurduklarını, bu hayalleri gerçekleşmediği için kıskançlıkla sanık erkeklere cinsel saldırı iftiraları attıklarını savundu.
Takip et
Adnan Oktar davasında yeni gelişme! ‘Cinsel saldırı’ iddiasına yanıt
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmaya aralarında örgüt elebaşı Adnan Oktar’ın bulunduğu çok sayıda tutuklu sanık, tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları katıldı.

Dava dosyasında adı geçen müştekiler ve mağdurların ifadelerini rahat verebilmeleri için birkaç hafta sanıkların ve izleyicilerin alınmadığı kapalı yapılan oturumların ardından yeniden açık yargılamaya dönüldü.

Duruşmada, daha önce ana dava dosyasıyla birleştirilen ek iddianamelere ilişkin savunma hazırlamak için süre isteyen sanıkların savunmaları alındı.

İddianameye göre haklarında “örgüt yöneticiliği” suçlaması bulunan sanıklar Halil Hilmi Müftüoğlu, Alev Babuna, Mehmet Noyan Orcan, İbrahim Tuncer, Tarkan Yavaş ve Aylin Atmaca yaptıkları savunmalarda suçlamaları reddetti.

Sanık Aylin Atmaca, mağdur ve müşteki kızların, sanık olan eski erkek arkadaşlarıyla evlilik hayalleri kurduklarını, bu hayalleri gerçekleşmediği için kıskançlıkla sanık erkeklere cinsel saldırı iftiraları attıklarını savundu.

Duruşmada konuşan müşteki avukatlarından Andaç Maraşlıoğlu, tutuklu sanık Necati Koç’un kendisini baş hareketiyle tehdit ettiğini öne sürerek, “Duruşmaya ara verildiği sırada sanıklardan Necati Koç kafasını sallayarak bana adeta tehditte bulundu. Ne yaparlarsa yapsınlar avukatlık görevimi yapmama engel olamayacaklar. Canım pahasına da olsa görevimi yapmaya devam edeceğim. Bu konuyla alakalı olarak suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum” diye konuştu.

Duruşmaya, pazartesi günü haklarında ek iddianame hazırlanan bazı sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam edilecek.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 3 bin 908 sayfalık iddianamede, sanıkların haricinde 26 kişi “mağdur”, aralarında eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan’ın da bulunduğu 99 kişi ise “müşteki” sıfatıyla yer alıyor.

Mağdur ve müştekilerin yanı sıra 23 tanık ve etkin pişmanlıktan yararlanan 25 kişinin beyanlarına yer verilen iddianamede, sanık Adnan Oktar’ın elebaşılığındaki silahlı suç örgütünün biri firari 13 yöneticisi bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, sanıklar hakkındaki suçlamalar şöyle:

“Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs etme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme, cinsel istismar, cinsel saldırı, 6136 Sayılı Kanun’a muhalefet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, şantaj, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, hakaret, 3628 sayılı Mal Varlığı Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’na muhalefet, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması, dolandırıcılık, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme, 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu’na muhalefet, resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek, resmi belgede sahtecilik ve suçluyu kayırmak.”

İddianamede, örgüt elebaşı Adnan Oktar hakkında, ”devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, ”suç işlemek amacıyla örgüt kurma-yönetme”, ”terör örgütüne (FETÖ) üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek”, ”kasten öldürmeye teşebbüs”, ”5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu’na muhalefet”, ”resmi belgeyi yok etmek”, ”resmi belgede sahtecilik”, ”nitelikli cinsel saldırı”, ”çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, ”6136 Sayılı Kanun’a muhalefet”, ”eğitim öğretim hakkının engellenmesi”, ”eziyet etme”, ”şantaj”, ”cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ”suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama”, ”dolandırıcılık”, ”3628 sayılı Kanun’a muhalefet”, ”hakaret”, ”tehdit”, ”hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek”, ”suçluyu kayırma” ve ”kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması” suçlarından toplam 420 yıldan 871 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, 11 müşteki-sanık hakkında ”suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, diğer sanıklar hakkında benzer suçlardan hapis cezaları talep ediliyor.

EK İDDİANAME DÜZENLENDİ

Yargılama sürerken, aralarında örgüt elebaşı Adnan Oktar ile ana davadan tutuklu bazı sanıkların da bulunduğu 18 kişi hakkında ek iddianame düzenlenmiş, iddianame ana dava dosyasıyla birleşmişti.

Ek iddianamede, 18 sanığın “nitelikli cinsel saldırı”, “örgüt üyeliği”, hürriyeti tahdit”, “tehdit” ve örgüte yardım” suçlarından değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.