Adnan Hocacı Doktor 34 Hamile Çocuk Davasında Savunma Yaptı

Suriye uyruklu 15 yaş altı 34 çocuğun hamile olduğu halde adli makamlara bildirilmedikleri iddiasıyla yargılanan doktorlardan biri Adnan Hocacı çıktı.
Adnan Hocacı Doktor 34 Hamile Çocuk Davasında Savunma Yaptı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çoğunluğu Suriye uyruklu olan 15 yaş altı 34 çocuğun hamile olduğu halde, adli makamlara bildirmedikleri iddiası ile yargılanan 18 doktorun davasında doktorlardan biri Adnan Oktar Suç Örgütü Davası’nda tutuklu olarak yargılanan Kadın Doğum Uzmanı çıktı.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2018 yılında meydana gelen olayda, çoğunluk olarak Suriye uyruklu 15 yaş altı 34 çocuğun hamile olduğu halde sağlık görevlileri tarafından adli makamlara bildirilmediği iddiası ile yargılanan 18 doktorun davası bugün görüldü. akırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya, kimlik tespitinin ardından Uzman Doktor O.Y.’nin savunması ile başlandı. O.Y. yaptığı savunmada, olay gününü anlattı ve gelen hastayı Acil Çocuk Polikliniğinde gördüğünü söyledi ve “Söz konusu hasta şiddetli adet sancısı şikayetiyle geldi. Dış gebelik ihtimalini göz önüne bulundurarak kadın doğuma sevk ettim. Olayı da doktorların kullandığı bilgisayar sisteminde açıkladım. Hastanın hamile olmadığı da muayene eden doktor tarafından tespit edildi. Fakat bu doktorların kullandığı o sisteme yanlış geçirildi. Ben sistemde görevimi yapmamış gibi, kayıt oluşturulmamış gibi gösterildim. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum.” ifadelerine yer verdi.

“TÜM HASTALARIN BİLGİLERİNİ POLİS EKİPLERİNE VERDİK”

Adnan Oktar Suç Örgütü Davası’ndan da tutuklu olarak yargılanan Kadın Doğum Uzmanı H.E.A., görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. H.E.A., bahsi geçen hastaların kendisi tarafından muayene edilmediğini öne sürdü ve “Gelen hastaların çoğunluğu Suriyeliydi. Bildirimin ne şekilde yapılacağı tarafımıza tebliğ edilmediğinden hastane polisine ve sosyal hizmetler birimine bildiriyorduk. Biz tüm yaşı küçük hastaların bilgilerini polis ekiplerine verdik. Üzerime atılı suçları kabul etmiyorum, beraatimi istiyorum.” savunmasını yaptı.

Tanık olarak dinlenen iki doktor ve bir personel, savunmalarında 18 yaş altı gebelik şüphesi olan tüm hastaların uzman doktorlara ve polislere bildirildiğini ama hastaların Suriyeli olduğu için polisler tarafından işlem yapılamadığını iddia etti. Mahkeme, duruşmada iki polisin tanık olarak dinlenmesine hükmederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

  • çocuk
  • dava
  • doktor
  • hamile
  • iddia
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.