adplus-dvertising

Adli tatilde icra takibi yapılır mı?

Son zamanlarda birçok insan tarafından adli tatil dönemlerinde icra takibinin yapılıp yapılmayacağı oldukça çok araştırılmaya başlandı. Birçok kişi tarafından merak edilen adli tatilde icra takibi yapılır mı? sorusunun cevabı haberimizde...
Takip et
Adli tatilde icra takibi yapılır mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de bazı mahkemeler adli tatillerde bile çalışmaktadır. Hal böyle olunca insanlarda bir kafa karışıklığı ortaya çıkıyor. Hangi mahkemenin adli tatillerde çalışıp çalışmayacağını internette araştırıyorlar. Son zamanlarda da icra mahkemelerinin adli tatilde çalışıp çalışmadığı oldukça çok merak ediliyor. Bunun en büyük nedeni ise insanların icra takibinin, adli tatil dönemlerinde yapılıp yapılmayacağı konusunu merak etmesi.

Adli tatilde icra mahkemeleri açık mı?

İcra mahkemeleri, İcra İflas Kanunu kapsamında itiraz, şikayet ve kanunda belirtilen diğer davalara bakmaktadır. Bundan dolayı da özel yargılama usulüne tabi olan bu mahkemelerde adli tatil geçerli olmaz. Yani anlayacağınız üzere adli tatilde de icra mahkemeleri açık oluyor. Bundan dolayı da icra takibi yapabilirsiniz.

Adli tatil hangi dönemlerde olur?

Adli tatillerde nöbetçi mahkemeler haricinde diğer mahkemeler kapalı oluyor. Bu mahkemelerde sadece tutuklusu olan ve acil nitelikli davalara bakmakla görevli oluyor. Hal böyle olunca insanlar adli tatilin hangi dönemde olduğunu merak ediyor. Adli tatil 6100 sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanunu’na göre 20 Temmuz’da başlamayıp 31 Ağustos’a kadar devam etmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.