Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak

The Addams Family'nin Dizi Uyarlaması Wednesday Geliyor. "Wednesday" olarak ismikarar verilen, Tim Burton imzalı Addams Family dizisi, izleyiciyle Netflix’te buluşacak. Tim Burton'ın, kariyerinde ilk defa live-action olacağı söylenen film merak ediliyor. Peki live-action ne demek? Wednesday ne zaman yayınlanacak, konusu ne? Netflix Wednesday fragmanı ve merak edilenler haberimizde.
Takip et
Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beetlejuice”, “Edward Scissorhands” ve “Corpse Bride” gibi filmlere imza atan Tim Burton’ın, daha önce hem televizyonda hem sinemada beğeni kazanan versiyonlarıyla izleyici karşısına çıkan, gotik korku, fantezi ve komedi türlerini harmanlayan “The Addams Family”nin dizi uyarlamasını yöneteceği duyurulmuştu.

Dizinin hem yapımcılığını hem de yönetmenliğini üstlenecek olan Tim Burton’ın, kariyerinde ilk defa live-action dizi uyarlamasına imza atacağı yapımla ilgili yeni bir gelişme ortaya çıktı.

Tim Burton’ın yöneteceği The Addams Family dizi uyarlaması Wednesday, Netflix’te izleyici ile buluşacak. Smallville’ın senaristleri Alfred Gough ve Miles Millar tarafından ortaya çıkarılan bu dizi, Wednesday Addams karakterini odak noktasına alacak.

Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak

Wednesday karakteri, yıllar içinde defalarca ekranda gösterildi ve Lisa Loring, 1960’ların “Addams Family” dizisinde karakteri canlandırdı. Christina Ricci ayrıca 1990’larda iki “Addams Family” filminde Wednesday’e hayat verdi. Chloë Grace Moretz ise animasyon filmlerinde karakteri seslendiriyor. Dizi, Burton’ın kariyerinin birkaç televizyon projesinden birini işaret ediyor. Önceki TV çalışmaları, “Alfred Hitchcock Presents” gibi programların bölümlerini yönetmeyi içerirken, aynı zamanda “Beetlejuice”un animasyon dizisi versiyonunda da yönetici yapımcısıydı.

MGM/UA Television, dizinin yapımcı şirketleri.

 Netflix Wednesday Kaç Bölüm Olacak?

Addams ailesinin karakterlerini odak noktasına alacak olan  Wednesday için  Netflix, Tim Burton ile sekiz bölümlük bir anlaşma imzaladı.

Yapım Burton’un ilk canlı aksiyon televizyon dizisi olma özelliğini taşıyor.

Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak

Wednesday Konusu ne?

Netflix, The Addams Family’nin en psikopat karakteri Wednesday Addams’ı merkezine alacak “Wednesday” dizisi için,

Dizi, izleyiciyi Wednesday Addams’ın Nevermore Akademisi’nde öğrenci olarak geçirdiği yıllara davet edecek. Ortaya çıkan psişik yeteneklerinde ustalaşmaya başlayan karakter, kasabayı terörize eden korkunç bir cinayet serisini engellemeye çalışırken; 25 yıl önce ebeveynlerinin karıştığı doğaüstü gizemi de çözmeye çalışacak.

Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak

“Wednesday Addams, New England’da çok benzersiz bir yatılı okul olan Nevermore Academy’de bir öğrenci olarak talihsizliklerle boğuşacak.”

Dizinin ilk sezonunda Wednesday Addams yatılı okulda görülecek ve bir cinayet gizemini çözerken ve büyüyen yeni bir kötü tehdide karşı mücadele ederken yeteneklerinde ustalaşmayı da öğrenecek.

Wednesday Addams (Latino veya Hispanic olması beklenen başrol karakteri) 18-20 yaşları arasında olacak ve şovda ayrıca filmleri izlediyseniz veya çizgi roman okuduysanız aşina olacağınız Gomez Addams ve Morticia Addams da yer alacak. Şimdilik henüz hiçbir oyuncu kadrosu açıklanmadı.

Dizi yatılı lise ortamında geçtiğinden, oyuncuların geri kalanının büyük çoğunluğu gençler olacak.

Wednesday Dizisinin Senaryosunu Alfred Gough ve Miles Millar Kaleme Alacak

Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak

 Netflix Wednesday Ne Zaman Yayınlanacak?

2020’nin Ekim ayında Tim Burton, Alfred Gough ve Miles Millar’ın canlı-aksiyon The Addams Family dizisi üzerinde çalıştıklarıyla ilgili haberi almıştık. Dizinin nerede yayınlanacağı konusunda bir bilgi yoktu. Gelen haberle birlikte Netflix’in projeye onay verdiğini öğrendik.

Smallville’ın senaristleri Alfred Gough ve Miles Millar‘ın yaratıcısı ve aynı zamanda dizi sorumlusu (showrunner) olduğu bu dizinin yayın tarihi henüz netlik kazanmadı.

Netflix, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir duyuruyla, usta yönetmen Tim Burton’ın Addams Family temalı “Wednesday” adında bir dizi çekeceğini duyurdu. Dizi, adından da anlaşılacağı üzere Wednesday Addams karakteri üzerine olacak. Dizi için, geçtiğimiz yılın ekim aylarında çalışmaların başladığı bildirildi. Yayın tarihi ise henüz belli değil.

Tahminen dizi en erken 2022’ye kadar Netflix’te olmayacak.

Addams Family Karakterleini Kim Ortaya Çıkarı?

Addams Ailesi, ilk kez 1930’larda çizgi roman biçiminde görülen kurgusal bir ev hakkındadır. Daha sonra Addams Ailesi, on yıllar boyunca filmlere (hem canlı aksiyon hem de animasyon) ve ayrıca TV, video oyunları ve müzik prodüksiyonlarına uyarlandı.

Karakterler Amerikalı sanatçı ve karikatürist Charles Addams tarafından yaratıldı.

Wednesday, yıllar boyunca defalarca ekrana geldi. İlk kez, 1964-1966 arasında yayınlanan dizide Lisa Loring karaktere hayat vermişti. Christina Ricci, 90’lı yıllarda yayınlanan 2 film–de karakteri canlandırmıştı. En son yayınlanan animasyon filmde ise Chloë Grace Moretz karakteri seslendirmişti.

Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak

Live Action ne demek? Canlı Çekim-aksiyon nedir?

“Live action” dendiğinde akla üç şey gelir.

1. Aslında animasyon olan bir işin, gerçek oyuncularla yapılan uyarlaması. Scooby Doo’dan The Tick’e kadar, ünlü animasyonların bir kısmı bu muameleye maruz kaldı.

2. Modellemesi gerçek insanlarla yapılan animasyonlar. Buna “motion capture” da deniyor. Gollum’u aslında bir aktörün, Andy Serkis’in canlandırdığını biliyor muydunuz? Üzerinde beyaz referans noktaları bulunan yeşil kıyafetler giyen oyuncuların hareketlerini kaydeden bilgisayarlar, daha sonra bu iskelet hareketlerin üzerine kaplamalar giydirir ve fizik kurallarına uygun bir animasyon elde edilmiş olur. Tabii teoride.

Yüzünüze minik sivilceler gibi görünen yüzlerce nokta bulunan bir maske ile rol kesmeye çalışmak eminiz zordur. Ama bu, ölü balık gibi bakan tiplerle dolu bir film izletmek için geçerli bir bahane değil. “Final Fantasy”, “Beowulf”, “Polar Express”, bu türün en ünlü örnekleri.

3. Bir de live action/animation filmler var. Bunlar da, gerçek oyuncularla çizgi karakterlerin birlikte oynadığı filmler. İlk kez 1914’de, “Gertie the Dinosaur” adlı filmde denenen teknik için tek bir örnek vermek yeterli olacak: “Who Framed Rogger Rabbit”

Addams Ailesinin Uyarlaması “Wednesday” Netflix’te izleyiciyle buluşacak

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.