adplus-dvertising

Adana’da bulunan petrol köylüleri sevindirdi

Adana’nın Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ adlı araştırma sahasında petrol bulundu. Arama yapan yabancı firmanın daha önce ‘Petrol yok’ diye kapattığı kuyuda bulunan petrolün yüksek kalitede olduğu öğrenilirken bölge halkı petrole sevinci yaşıyor.
Takip et
Adana’da bulunan petrol köylüleri sevindirdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2′ adlı araştırma sahasında 2 senedir süren çalışmalar neticesi petrol bulundu. Petrolün yapılan incelemeler neticesi yüksek kalitede olduğu öğrenilirken alanda çalışmalar genişletildi.

Başka kuyular da açıldı

Petrol kuyularının olduğu alanlarda ve yollarda çalışmalar son hızla devam ederken ‘Mud-Pit’ havuzunun da kurulduğu görüldü.

Adana’da bulunan petrol köylüleri sevindirdi

Yabancı araştırmacılar petrol yok diye kapattı

Öte yandan 1960’lı senelerde yabancı firmaların gelip sahada araştırma yaptığı ve ‘Burada petrol yok’ denerek kuyularının üstünün kapatıldığı öğrenildi. 1998 Ceyhan Depremi’nden sonra ise gene sahada araştırma yapıldığı ve bu seferde bin 500 metre derinliğe inildiği gene ‘Burada petrol yok’ denerek kuyunun kapatıldığı iddia edildi. Son 2 senedir ise bölgede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yaptığı aramada bin 350 metrede petrol bulduğu öğrenildi. ‘Çukurova 1′ adlı araştırma sahasından çıkan petrolün ‘yüksek’ kalitede olduğu bunun üstüne ise öbür kuyuların açıldığı öğrenildi.

Adana’da bulunan petrol köylüleri sevindirdi

Köylüler mutlu

İhlas Haber Ajansı’nın dron ile görüntülediği alanlarda çalışmanın devam ettiği görülürken doğduğundan bu yana köyde yaşayan 66 yaşındaki İsa Sezgin, “Mısır sulaması yapılırken 1998 senesinde suyun içerisinde siyah bir maddenin çıktığı ve bununda mısırı bozduğu görüldü. Bunun üstüne tarla sahibi maddeyi götürüyor ve petrol olduğu ortaya çıkıyor. Şuanda 2 kuyudan verim alınıyor. Buradan günlük 2-3 tanker petrol gidiyor. Bu memleket için çok olumlu bir şey. Buradan petrolün çıkması yararlı olur” diyerek konuştu.

Adana’da bulunan petrol köylüleri sevindirdi

“Mutlaka burada petrol var”

Köyde 14 kuyu açılacağını öğrendiğini anlatan Sezgin, “Buraya tırlarla malzeme geliyor. Demek ki büyük bir şeyler var ki geliyor. 1967 senesinde ben çocukken buraya yabancılar geldi ve 20-30 metrelik kuyu açıp ‘Burada bir şey yok’ deyip çekip gittiler. Fakat en sonunda bizim insanımız buldu bu petrolü. Mutlaka burada petrol var. Yabancı burada sana para kazandırmaz. Burada Türkiye’nin kalkınması, para sahiplerinin elini çekmesi demek. Ne zaman sen muhtaç olursun yabancı gelir buraya parasıyla para kazanır. Sende yarı aç, yarı tok kalırsın” ifadelerini kullandı.

Adana’da bulunan petrol köylüleri sevindirdi

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kısa zaman önce bir gazeteye “Adana’daki petrol keşfini yakında ilan edeceğiz” biçiminde açıklamada bulunmuştu. Öte Yandan geçen Nisan ayında TPAO’ya, Adana’da 15 bin 398 hektar yüz ölçümüne sahip saha için 5 sene süreyle petrol arama ruhsatı verildi.

Umutcan İşledici – Asya Çelebi – Elif Ayşenur Bay

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.