Adana Mutabakatı Nedir? Adana Mutabakatı’nın İçeriği Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya gitmesi ile Adana Mutabakatı yeniden gündeme geldi. Peki Adana Mutabakatı nedir, içeriği nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi Zirvesi’ne katılmak için yapacağı Rusya gezisi ardından, Adana Mutabakatı tekrar gündeme düştü. Soçi Zirvesi’nde de konuşulacak olan, ABD ve Mısır’ın aracılığıyla 1998 senesinde Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Adana Mutabakatı nedir, bugün halen geçerliliğini koruyan bu mutabakat hangi maddeleri içeriyor? İşte Adana Mutabakatı hakkında merak edilen bazı ayrıntılar.

ADANA MUTABAKATI NEDİR?

Adana Mutabakatı, 20 Ekim 1998 tarihinde Türkiye ile Suriye arasında imzalanmıştır ve geçerliliğini sürdürmektedir. Suriye ile Türkiye’nin 1998 senesinde PKK terör örgütünün, Suriye’deki varlığı sebebiyle artan tansiyonu düşürebilmek için ABD ve Mısır’ın arabuluculuğu ile imzalanmıştır. Peki, Adana Mutabakatı nedir?

HÜSNÜ MÜBAREK ARABULUCU OLDU

Türkiye ile Suriye arasında yükselen tansiyon üstüne, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’ın da devreye girmesi ile, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek arabulucu vazifesini üstlendi. Arabuluculuk neticesinde de iki devlet arasında 20 Ekim 1998 tarihinde Türk heyetine liderlik eden büyükelçi Uğur Ziyal ve Suriye heyetine başkanlık yapan Siyasi Güvenlik Başkanı Tümgeneral Adnan Badr El Hassan tarafından Adana Mutabakatı imzalandı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI ORTAK MÜCADELE

İsmi daha sonra 2010 senesinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması” olarak değiştirilen ve 3 sene geçerli olan 23 maddelik anlaşmaya göre başta PKK olmak üzere her iki devlet de kendilerini tehdit eden terör örgütlerine karşı tedbirler alacak ve onların kendi toprağındaki bütün faaliyetlerini engelleyecekti. Karşılıklı olarak hiçbir ikamet, lojistik, eğitim, ulaşım ve silah kapasitesine müsaade vermemek hususunda uzlaşan iki devlet ortak operasyonlar, tutukluların iadesi ile bilgi, belge ve istihbarat paylaşımı alanlarında ortaklık yapmaya karar vermişti.

Türkiye ile Suriye arasında meydana gelen bu tansiyon PKK lideri Abdullah Öcalan 9 Ekim 1998’de Suriye’den kaçmak mecburiyetinde kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı