Adalet Bakanı Gül’den Yargı Reformu Açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargı reformu eleştirilerine yanıt verdi. Bakan Gül, sürecin parlamento ve bakanlık tarafından takip edileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yaptığı açıklamada ”Yeni bir insan hakları eylem planı” oluşturmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti. İnsan hakları konusunda Bakanlık tarafından bir çalışma yürütüleceğini açıklayan Gül, yargı reformu eleştirilerine de cevap verdi.

Bakan Gül, eleştiriler doğrultusunda uygulamaların Bakanlık tarafından takip edileceği ve parlamentonun da bu konuda eleştirileri dikkate alacağını söyledi. Tutuklamanın infaz gibi görülmesinin yanlış olduğunu belirten Bakan Gül, tutuklamanın tedbir amaçlı kullanılan istisnai bir durum olduğunu söyledi.

MAHKEME TEMELLİ ARABULUCULUK HAYATA GEÇECEK

Kamu kuruluşları ile özel kişiler arasında, kamu ile kamu arasında arasında gerçekleşen davalarda mahkemelerin bakanlık tarafından temel alınarak arabuluculuk konusunda görevlendirileceği belirtildi.

Ayrıca FETÖ ve PKK konularına da değinen Bakan Gül, gençlerin dağda değil okulda olması gerektiğini ve FETÖ örgütünün üyelerini tespit ederken kurunun yanında yaşın yanmaması için hukukun en temel ilkelerine bağlı hareket ettiklerini ifade etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı