adplus-dvertising

Adalet Bakanı Bozdağ: ‘Yakın zamanda faillere ulaşılacağını ümit ediyoruz’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bursa’da bir infaz koruma memurunun yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin, “Yaralılarımızın vaziyeti iyi, kısa zamanda aramıza katılacaklardır. Yakın zamanda faillere ulaşılacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Adalet Bakanı Bozdağ: ‘Yakın zamanda faillere ulaşılacağını ümit ediyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adalet Bakanı Bozdağ, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cezaevlerindeki işkence iddialarına yanıt veren Bakan Bozdağ, “Cezaevlerinde yürütülen kampanyalar var. İşkence varmış gibi iftiralar sunuluyor. İşkence yoktur, kötü muamele yoktur. Şu ana kadar iddiaların tamamı esassız çıktı. Bu kampanyayı farklı kesimler desteklemektedir. Cezaevlerimizde görev yapanları iftiralarla kirletmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Bursa’da meydana gelen saldırıya ilişkin olarak da Bozdağ, “Yaralılarımızın vaziyeti iyi, kısa zamanda aramıza katılacaklardır. İnfaz koruma memurları zor koşullar altında görev yapıyorlar. Saldırı ile alakalı, faillerle alakalı güvenlik kuvvetlerimiz yakın takipte. Yakın zamanda ayrıntılı açıklama yapılacaktır. Yakın zamanda faillere ulaşılacağını ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Saldırının terör örgütleri tarafından gerçekleştirildiğinin sabit olduğunu söyleyen Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nu da eleştirdi. Bakan Bozdağ, “Kılıçdaroğlu, bir değerlendirme yapsaydı iyi olurdu. Şehit var, yaralı var. Terör örgütleri tarafından gerçekleştirildiği sabit. Gönül isterdi ki ana muhalefet acil şifalar dilesin, görmedik. TÜGVA’daki saldırıya bakarsak saatleri çok benzer. Bu saldırıyı lanetliyoruz. Soruşturma bütün boyutlarıyla sürdürülmektedir, faillere ulaşılacaktır. Olaylarla gündemi değiştirme gayreti olduğu görülüyor. Terör örgütü Pençe Kilit Operasyonu’nun kıskacından kurtulmak için eylemler planlıyor olabilir. Hem yurt içi hem yurt dışında mücadele devam edecektir. Terör örgütlerine nefes aldırılmayacak” dedi.

Bakan Bozdağ, 1 Kasım öncesine dönülüp dönülmediğine ilişkin soruya, “Muhalefet ‘saldırıyı kim yapmış’ diyor. Şehitlere rahmet dileseydi. Kim nasıl benzetme yaparsa yapsın, kamuoyunu aldatmaya dönük. Sığınmacılarla alakalı farklı değerlendirmeler yapılıyor. Sığınmacılar hukuk çerçevesinde bulunuyorlar. Bundan sonraki süreçte Türkiye aynı tavrı devam ettirecek. Türkiye büyük bir gayret sarf ediyor. Seçim 2023 senesinde, bu konu halkımızın da değerlendirme alınarak istismar edildiğini görüyoruz. Tüm bunlara karşın Türkiye Cumhuriyeti doğrusunu yaptı” cevabını verdi.

Cemal Kaşıkçı dosyasına ilişkin soru üstüne Bozdağ, “Cemal Kaşıkçı dosyasında yargılama yapan mahkeme kararıdır. Burada duruşmanın düşmesine dair karar yok. Yargı yetkisinin devri söz konusu değil, yargılama Suudi Arabistan’da devam edecek. Sanıklar hazır edilemedi, iadeler talep edildi. Şu anda fiilen açık olan dosya var, iade olacak ki yargılama gerçekleşsin. Türkiye’deki hukuk çerçevesinde sanıklar mahkemede hazır edemiyorsa bu vaziyette yargılamanın nakline karar verir, yasa karar veriyor. Bu karar kanuna uygun. Türkiye kamuoyunu etkilemek için, siyasi hesaplar için yapılıyor. Her şey ortada, buna uygun hareket edilmiştir. Cumhur İttifakı aleyhinde netice çıkarmak istiyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Bozdağ şu şekilde devam etti:

“Kaşıkçı olayında en net tavrı koyan Türkiye’dir. Amerika mı, Fransa mı net durmuş. Tüm bunları yaparken Suudi Arabistan ile ilişkilerin bozulması göze alınmıştır. Türkiye üstüne düşeni yaptı. Net ortada, Türkiye bu konuda ilkeli davrandı. Yargılama orada devam edecek. Türk mahkemesi davanın düşmesine karar verebilir. Türk mahkemeleri gerekçeye bakarak karar verecek. Bu nakil Türk mahkemelerinin son sözünü söyleme hakkını ortadan kaldırmamıştır. Dosya açık, yalnızca yargılama durmuş olacak.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.