Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Özgür Özel’in Kuran-ı Kerimle İlgili Sözlerine Tepki Gösterdi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in Resmi Gazete'de yayımlanan Kuran-ı Kerim ayetleri ile ilgili sözlerine tepki göstererek, Kuran'dan "bir kutsal kitap" diye bahsedilmesini hafif bir tabir olarak yorumladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan faizsiz finansın denetimiyle alakalı kurallarda Kuran-ı Kerim’den ayetlerinin yer alması TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde gündeme geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Kur’an-ı Kerim’le alakalı kullandığı ifadelere Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tepki gösterdi.

“BİR KUTSAL KİTAPTAN AYET GİRDİ”

Devletin mevzuatına ilk defa “bir kutsal kitaptan” ayetler girdiğini söyleyen Özel, “Burada ilk defa dipnotlarında Kur’an-ı Kerim’den ayetlerin bulunduğu ve denetçinin davranış biçimlerini şeri hükümlere göre tespit eden bir süreç var, bu doğru değil. Bu, inanç istismarıdır. Yüzde 99’u Müslüman da olsa olmayanların da bulunduğu bir süreçte, bir toplumda bu kabul edilebilir bir yaklaşım değil.” şeklinde konuştu.

ADALET BAKANI: ÇOK HAFİF BİR İFADE

Adalet Bakanı Gül, söz alarak Özel’in bu sözlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Gül, “Sayın Özel’in ‘bir kutsal kitap’ ifadesinin bu manada bence çok hafif bir ifade olduğunu düşünüyorum. Çünkü İslam’ın evrensel mesajı olan Kur’an-ı Kerim’den bahsederken ‘bir kutsal kitap’ biçiminde bir ifadenin kişisel olarak bu manada daha özenli bir dile ihtiyaç olduğunu şahsım olarak ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

“BU HAREKETİ KABUL ETMİYORUZ”

Kürsüye daha sonra AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ geldi. Muhalefet milletvekilleri bu esnada, “muhalefet milletvekilleri kürsüdeyken sık sık laf attığı” gerekçesiyle, konuşması süresince Demirbağ’a sataştı ve laf attılar. AK Parti milletvekilleri ise Demirbağ’a alkışla destek verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Zülfü Demirbağ’a yapılan bu hareketi kabul etmiyoruz. Esasında bu konuşmanın aynen kürsüden tekrar edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, “Kürsü özgürlüğü, kürsü masumiyeti her şeyin üstünde. Bu kadar bağırtı içerisinde konuşma yapmak herkesin harcı da değildir. Fakat Sayın Demirbağ, karşılıklı suçlamaların vereceği dersi hepimizin alması gerektiğini de düşünüyorum.” diyerek konuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı