adplus-dvertising

Adalar’da ‘ev kiralama’ oyunu: Kiracı olduğu evi başkalarına kiraladı

Büyükada’da yaşayan ve covid salgını döneminde sokak hayvanlarını beslemek için ekstra paraya ihtiyaç duyan Neslihan Tülin, evini yurt dışından gelen bir kişiye emlakçı üstünden birkaç aylığına kiraladı. Kiracısının evini Adalar’a gelen yerli ve yabancı turistlere internet üstünden kiraladığını öğrenen ev sahibi kadın, olaydan dolayı mağduriyet yaşadığını ve bütün Adalar’da benzer olayın meydana geldiğini söyledi.
Takip et
Adalar’da ‘ev kiralama’ oyunu: Kiracı olduğu evi başkalarına kiraladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Büyükada’da yaşayan ve sokak hayvanlarını besleyen Neslihan Tülin, iddiaya göre covid salgını döneminde hayvanlar için daha çok paraya ihtiyaç işitince evini bir emlakçı aracılığıyla Gürcistanlı bir kişiye birkaç aylığına kiraladı. Kısa süre sonra eve farklı kişilerin de gelip gittiğini gören Tülin, kiracısına vaziyeti sorduğunda gelen kişilerin arkadaşları olduğunu söyledi. Ortalama 12 farklı kiracının evine girmesiyle vaziyetten şüphelenen Tülin, evi ilk kiraladığı kişinin Airbnb sitesi aracılığıyla evi yerli ve yabancı farklı turistlere kiraladığını fark etti.

Evine kimin girip çıktığını bilmediğini ve bundan ötürü mağduriyet yaşadığını söyleyen Neslihan Tülin, emniyete ve nüfus müdürlüğüne giderek vaziyeti bildirdi. Tülin aynı zamanda evi ilk kiraladığı kiracısına da bir süredir ulaşamadığını söyledi. Öte Yandan bütün Adalar’da benzer kiralama olaylarının meydana geldiğini ve birçok kiracının böyle kısa zamanlı biçimde evlerde kaldıkları ileri sürüldü.

Deniz Akkaya ile sohbet esnasında olayı öğrendi

Evine gelen kişiler arasında manken, oyuncu ve sunucu Deniz Akkaya’nın da olduğunu gören ve kendisiyle sohbet eden Tülin, Akkaya’nın evi internet üstünden kiraladığını söylemesi üstüne olayın farkına vardığını öne sürdü. Neslihan Tülin, “Geçen yıl kiraladım. Çünkü Ada’da salgın vardı. Hayvanlar korkunç vaziyetteydi. Paraya ihtiyaç vardı. Ben ilk kez evimi kiraya vermeye kalktım. Bir emlakçıyla görüştüm, emlakçı bir kiracı getirdi hakikaten. Kiracı Gürcistanlıydı. Ben ‘iki kişiden fazla kabul edemiyorum. Benim evim müsait değil. fazla kişiye’ dedim. Tamam dediler. Not düştük iki kişi kalacak diyerek ve evi kiralayan öbür kişi Türk’tü. Ben Ada’da oturduğunu sanıyordum. Halbuki değil. Bir kere gördüm adamcağızı. Kaldı, sohbet etti, gitti. Sonra bir aile geldi.

Adalar’da ‘ev kiralama’ oyunu: Kiracı olduğu evi başkalarına kiraladı

Şeklinde Konuştu ki ‘arkadaşlarım’. ‘Hadi iki üç gün kalabilir’ dedik. Daha onlar çıkmadan bir başkası geldi. Valizler gidiyor, kapının önüne başka valizler geliyor. Bu Şekilde bu şekilde ortalama on adet kiracı değişti. Ben ‘olmaz’ dedim. Benim eve kim giriyor? Kim çıkıyor? Ne oluyor? Tüm tarihi eserler gibi şeyler var içeride kırılacak şeyler dökülecek şeyler. Adamla ters düştük. Kontrat yaptığım kişiyi arıyorum, bakmıyor. Sonra öğrendik ki Gürcistan üstünden Airbnb yapılıyormuş. Yani birileri gidiyor, birileri çıkıyor. On adet, on iki adet kiracı falan oldu. En son Deniz Akkaya geldi geçen ay. Onunla yapılan bir röportaj esnasında öğrendik. Airbnb üstünden kiraladığını belirtti. Bu Şekilde patladı olay. Sonra ben karakola gittim. ‘Bunları almıyorum evime’ dedim. Çünkü kiralayan muhatap olduğum kişi yok ortada. Birileri geliyor, birileri gidiyor. Kiralayan kişi de yok. Kiralatan kişi de yok. Tüm Adalar’da yapılıyor bu. Burada yer kiralayıp, birine kiralatıp oturum almak ismine yapılıyormuş. Ondan sonra da çekip gidiyor mu ne yapıyor bilmiyorum. Ya da başka bir maksat mı var? Onu da bilmiyorum. Emlakçı arkadaş da ‘Geleceğini belirtiyor ama gelmedi’ şeklinde konuştu. Sonra aradı ‘ben kontratı bulamıyorum. O kontratın hiçbir değeri yok. Siz onu yırtın atın’ şeklinde konuştu. ‘Yırtın atın diyerek bir şey yok. Bunu da geleceksin burada çözeceğiz’ dedim. Gelecek inşallah bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Heybeliada’da pansiyon işleten Uğur İlyas Üner de, “Heybeliada’da günlük konaklama olayları bayağı bir sayı olarak arttı. Konaklama yerlerinin yetersizliğinden ya da rağbet olayının daha çok olmasından dolayı mıdır bilmem, insanlar artık kendi evlerini odalarını kiraya vermeye başladılar. Biz şuanda burada ruhsatlı, devlete vergisini veren bir işletmeyiz. Her ne olursa olsun devlete katkısı olan bir yer. Ama bunların öyle bir şeyi yok. Tamamı kayıt dışı, ne vergi veriyor, ne de hiçbir şey vermiyor. Bunlar zaten kimlik bildirim sistemine de uygun olmadığı için kimin kaldığı belli değil, kanun dışı insanların kalabileceği bir ortam oluşuyor. Emniyet bununla alakalı bir çalışmalar yapmıştı daha önce. Ama yeterli olmuyor, ‘akrabam’ diyor. Kanun dışı bir iş yapıyor yani. Bunlar da bizim yasal olarak yaptığımız bir işletmeyi önlüyor. Bir kişi bir evi cüzi bir miktara kiralayıp ondan sonra günlük kiralama işi de yapan oluyor” şeklinde konuştu.

Cem Güney Kılıç – Elyesa Karatepe – Şükrü Abanoz

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.