Acun Ilıcalı’nın amcası Nazmi Ilıcalı öldü

Acun Ilıcalı amcası Nazmi Ilıcalı'nın ölüm haberini sosyal medya üzerinden duyurdu.
Takip et
Acun Ilıcalı’nın amcası Nazmi Ilıcalı öldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Acun Medya ve TV8’in sahibi Acun Ilıcalı’nın amcası Nazmi Ilıcalı yaşamını yitirdi. Büyük bir acı yaşayan Acun Ilıcalı, kötü haberi Instagram hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Acun Ilıcalı, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Yaşamını iyilikle, yardımseverlikle geçirdin ve bizlere örnek oldun. Anne ve babam için hep özeldin, ağabeyim ve benim için de öylesin ve öyle kalacaksın. Nazmi Ilıcalı adını eminim ki güzel evlatların en iyi biçimde yaşatacak. Seni hiç unutmayacağız. Mekanın cennet olsun Nazmi Ağabey…”

Acun Ilıcalı’nın amcası Nazmi Ilıcalı öldü

NAZMİ ILICALI KİMDİR?

1998 senesinde kurduğu DATÜP altında 3 bin 500 çiftçiyi toplayıp organik tarım ve hayvancılıkla tanıştıran Nazmi Ilıcalı 1953 senesinde Erzurum’da doğdu. Çiftçi bir aileden geliyor. Erzurum Eğitim Enstitüsü ve Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren Nazmi Ilıcalı, 25 sene öğretmenliğin sonrasında tarıma yöneldi.

Doğu Anadolu Bölgesi’ne yeni bir sektör kazandıran Ilıcalı, 2003 senesinde hazırladığı ‘Daphan Ovası Sözleşmeli Organik Tarım Projesi’ ile Erzurum’da bir araya getirdiği 663 çiftçiyle Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği’ni (DATÜB) kurdu.

9 il ve 15 ilçede aktif olarak faaliyet gösteren ve 3 bin 500 mensubu bulunan birliğin kurucusu olan ‘Organik Nazmi’, ABD’de bulunan ASHOKA Vakfı tarafından “sosyal girişimci” seçildi.

Türkiye de ilk kez uygulanan organik süt projesi, Erzurum organik tarım bölgesi projesi, organik süt toplama merkezleri, organik un bakliyat işleme ambalajlama ünitesi ve organik yem ünitesi, organik keten tohumlu ve ısırganlı otlu peynir imalat projesini yürüttü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile beraber İstanbul’a göçün önlenme projesi ve sözleşmeli organik tarım projesi gibi birçok projeyi gerçekleştirdi. Ekonomik gelişime katkıda bulunan Ilıcalı, çiftçilerin eğitimi için açılan kurslarla gelişimlerine destek oldu.

Mensuplarının araç gereç ve her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Doğu Anadolu çiftçilerini organik tarımla tanıştırıp, 200 bin dönüm arazide organik tarım yapılmasına öncülük eden Ilıcalı, öte yandan 40 köyü kapsayan senelik 50 bin ton kapasiteli bir süt fabrikasının kurulmasına öncülük etti.

Bu arada Erzurum’da başlattığı ‘Daphan Ovası Sözleşmeli Organik Tarım Projesi’ ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde organik tarımın gelişmesinde mühim rol oynayan ‘Organik Nazmi’ Japonlar’ın araştırma konusu olmuştu. Erzurum’a gelen Japonya Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomi Geliştirme Enstitüsü’nden Dr. Yasushi Hazama, bilimsel makale yazmak ve incelemesini Japon hükümetine sunmak için proje sorumlusu Nazmi Ilıcalı ile bölgedeki organik tarımı mercek altına almıştı. – ERZURUM

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.