adplus-dvertising

Açığa satış yukarı adım kuralı ne demek, Açığa satış uygulaması nedir?

Borsa İstanbul, BIST-50 endeksinde yer verilen paylarla alakalı olarak açığa satış işlemlerinde bugün de yukarı adım kuralının uygulanmasına karar verdi. Yatırımcılar ise Açığa satış uygulaması ne demek? sorusunun yanıtını arıyor. Ayrıntılar haberimizde...
Takip et
Açığa satış yukarı adım kuralı ne demek, Açığa satış uygulaması nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BIST50 Endeksinde bugün geçerli olmak üzere Açığa Satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırıldı. BIST’ten konu ile alakalı yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST 50 Endeksinde yer verilen paylarda açığa satış işlemi yapılabildiği hatırlatıldı. Peki, Açığa satış yukarı adım kuralı nedir? Açığa satış uygulaması ne demek?

Açığa satış yukarı adım kuralı ne demek, Açığa satış uygulaması nedir?

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Söz konusu paylarda 20/12/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

Buna göre açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden gerçekleştirilebilecektir.

Fakat, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu özellikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda lüzumlu dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Açığa satış yukarı adım kuralı ne demek, Açığa satış uygulaması nedir?

Açığa satış yukarı adım kuralı ne demek, Açığa satış uygulaması nedir?

AÇIĞA SATIŞ KURALI NE DEMEK?

Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan hisse senedinin ödünç alınmak sureti ile satılması manasına gelmektedir. Açığa satış, satıcının elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir taktiridir. İlgili hissenin fiyatının trendine bağlı olarak en son gerçekleşen işlem fiyatı düzeyinden yahut bu düzeyin bir adım üstündeki fiyatlardan yapılabilir. Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan hisse senedinin ödünç alınmak sureti ile satılması manasına gelmektedir.

AÇIĞA SATIŞ YUKARI ADIM KURALI NEDİR?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri, yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üzerindeki fiyata üst fiyat denilir. ‘Yukarı adım’ (Uptick) kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden olması kuralı olarak isimlendirilir. Hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir. Yukarı adım kuralı açığa satış sebebiyle hisse senetlerindeki düşüşleri azaltan bir önlem olarak uygulanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.