adplus-dvertising

ABD’yi iç savaş korkusu sardı! CİA açıkladı…

ABD'de yapılan son seçimler sonrası çıkan olaylar halen daha ülkede etkisini sürdürüyor. Gruplaşmanın hızla yayıldığı ülkenin siyasi durumu ile ilgili araştırma yapan CİA yetkilileri konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Takip et
ABD’yi iç savaş korkusu sardı! CİA açıkladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Washington Post’un haberine göre, Amerika Merkezi Haberalma Servisi (CIA) için danışmanlık yapan ve görevi dünya üstündeki ülkelerde meydana gelecek çatışma olasılıklarını inceleyen “Siyasi İstikrarsızlık Görev Kuvveti” mensuplarından Kaliforniya Üniversitesi Öğretim Mensubu Profesör Barbara F. Walter, ABD’nin, son beş senede siyasal alanda meydana gelen kutuplaşma ve ayrışma sonucunda, uluslararası ölçümlemelere göre iç savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulundu.

Uzmanlığını iç savaş yaşayan ülkeler üstüne yapan CIA danışmanı Walter, öbür ülkeler için uygulanan CIA analiz parametreleriyle “Hiçbirimizin inanmak istemeyeceği kadar iç savaşın eşiğindeyiz” değerlendirmesinde bulundu. Amerikalı istihbarat uzmanı, “Eğer ABD’ye dışarıdan bir gözle bakacak olsanız, elinizdeki veri listesiyle, bu ülkenin bir iç savaşa doğru ilerlediğini tespit ederdiniz” değerlendirmesinde bulundu.

SUİKASTLAR DAHİL SÜREKLİ ŞİDDET

Yazıda ABD’nin Polity Index’inin de 10 üstünde 5 puan ile “Kısmi Demokrasi” kategorisine düştüğü kaydedildi. CIA Danışmanı, ABD’nin mevcut vaziyetini “Kısmi Demokrasi ya da “Demokrasi ile Otokratik Yönetim karışımı (Omokrasi)” diyerek niteledi. Stockholm merkezli Uluslarararası Demokrasi ve Seçim Destek Enstitüsü’nün de ABD’yi “Gerileyen Demokrasi” sınıfına düşürdüğüne işaret edildi. Walter, “Ayaklanma” aşamasına geçildiğinde, CIA’in “Suikastlar dahil devamlı şiddet ortamı” değerlendirmesinde bulunduğuna dikkatleri çekti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.