Abdullah Çatlı Kimdir? Susurluk Kazasında Öldü Mü Öldürüldü Mü?

Abdullah Çatlı kimdir? Susurluk kazası nedir? Abdullah Çatlı öldü mü öldürüldü mü? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

Abdullah Çatlı, derin devlet çalışanı ve kontrgerilla üyesi. Türkiye’de farklı olaylardan yargılandı. 12 Eylül’ün ardından yurtdışına firar etti, uyuşturucu kaçakçılığı sebebiyle yargılandı. Kaldığı hapishaneden firar etti. 1996’da Susurluk Kazası’nda hayatını kaybetti.

ÜLKÜ OCAKLARI ANKARA BAŞKANLIĞI YAPTI

1977’de Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığına, 25 Mayıs 1978’te de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi. 11 Temmuz 1978’de Ankara’da Hacettepe Üniversitesi öğretim mensuplarından Doç. Dr. Bedrettin Cömert’in öldürülmesi vakasının eylemcisi olarak Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hakkında gıyabi tutuklama kararı çıakrtıldı. 23 Ağustos 1978’de Sakarya ilinde yakalandı ve gözaltına alındı.

7 TİP’LİNİN ÖLDÜRÜLMESİ DAVASINDA YARGILANDI

Abdullah Çatlı’nın, 9 Ekim 1978’de de Ankara ili Bahçelievler semtindeki 7 TİP’linin öldürülmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğu suçlamaları ile alakalı tutuklama kararı olayın üstünden 4 sene, 4 ay geçmesinin ardından yapılabildi.

MİT İLE İLİŞKİSİ OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Çatlı, 12 Eylül Darbesi’ni takip eden aylarda yurt dışına gitti. Bulgaristan ve Viyana’da bir süre yaşadı. 22 Şubat 1982’de, İsviçre’de Mehmet Özbay imine hazırlanmış pasaport ile yakalandı, fakat serbest kaldı. 22 Ekim 1983’te Paris’te Millî İstihbarat Teşkilatı ile temeasa geçtiği ve ASALA’ya karşı 5 eyleme katıldığı MİT resmi kayıtlarında yer aldı. İstihbaratçı Korkut Eken de Abdullah Çatlı’nın 1980’li senelerin başlarında MİT ile alakası olduğunu söylemiştir. 22 Ekim 1984’te Paris’te ele geçirildiğinde üstünde Hasan Kurtoğlu ismine hazırlanmış bir pasaport bulunuyordu. Çatlı, Fransa’da 7 sene hapis cezasına çarptırıldı. 16 Eylül 1985’te Papa Suikasti davasında tanık olarak ifade verdi. Oral Çelik’in suikast ile alakası bulunmadığını, Mehmet Ali Ağca’nın Bulgar ajanı olabileceğini öne sürdü. Çatlı, kısa bir zaman sonra Fransa tarafından 7 sene ceza aldığı İsviçre’ye verildi. 21 Mart 1990’da Bostadel Cezaevi’nden firar etti.

1993’te Türkiye’ye gelen ve taşıdığı Şahin Ekli ismine hazırlanmış pasaport ile gözaltına alınan Çatlı, aynı tarihte serbest kaldı. Çatlı’nın 26 Nisan 1996’da Ömer Lütfü Topal ile aynı uçakta Kıbrıs’a gittiği ve aynı otelde kalmalarının ardından 1 Mayıs 1996’da geri döndüğü de kayıtlardan meydana çıktı.

SUSURLUK KAZASINDA ÖLDÜ

3 Kasım 1996’da Balıkesir’in Susurluk ilçesi civarında tarihe Susurluk kazası olarak kaydedilen trafik kazasında hayatını kaybetti. Kaza esnasında Çatlı’nın yanında, arka sol tarafta oturan Gonca Us ve arabayı kullanan İstanbul eski emniyet müdür yardımcısı Hüseyin Kocadağ da hayatını kaybetmiştir. Aracın içerisindeki dört kişiden sadece dönemin DYP milletvekili Sedat Edip Bucak sağ kalabilmiştir.

ÖLDÜ MÜ ÖLDÜRÜLDÜ MÜ?

Nevşehir’de gerçekleştirilen cenaze töreninde, Türk bayrağına sarılı tabutu Nevşehir Kaldırım Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ölümü hakkında komplo teorileri vardır. Kaza yapan aracın fren sisteminin bozulması ve kazanın ardından boynu kırılarak öldürüldüğü bunların başında gelir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı