Abdulkadir Selvi yazdı: Yeni sürecin kodları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform süreci açıklamaları ve ayrıntılarını Abdulkadir Selvi, Hürriyet’teki köşesine taşıdı. İşte Selvi’nin o yazısı…
Takip et
Abdulkadir Selvi yazdı: Yeni sürecin kodları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Reform sürecinin, bir yol kazasına kurban verilmemesi için azami derecede özen gösterilmesi gerekiyor.

Çünkü yaşadıklarımız bize gösterdi ki reformlar olmadan işler yürümüyor. Türkiye’nin tek çıkış yolu reformlardan geçiyor. Şu da bir gerçek kiErdoğan’dan başka bu değişimi yapabilecek bir lider görünmüyor.

SÜRECİN DİNAMİKLERİ

Yeni sürecin dinamiklerinin doğru anlaşılması gerekiyor. İki sûtün üzerine yükseleceği anlaşılıyor.

1-Hukukun üstünlüğünü tahkim edecek düzenlemeler.

2-Sermaye ve mülkiyet hakkını güvenceye alacak, yerli ve yabancı yatırımcıyı teşvik edecek yasal değişiklikler.

Bu konuda Adalet BakanıAbdulhamit Gül’ün başkanlığında bir çalışma yürütülüyor. Çalışmalar olgunlaştırıldıktan sonra CumhurbaşkanıErdoğan’a sunulacak. Ayrıca Hazine ve Maliye BakanıLütfi Elvanile Adalet BakanıAbdulhamit Gül’ün iş dünyası ile bir araya gelmesi için hazırlıklar son aşamaya geldi.Lütfi Elvan,sosyal medya hesabından iş dünyasıyla görüşme öncesinde Adalet BakanıGül’le bir araya gelip ön hazırlık yaptıklarını duyurdu. CumhurbaşkanıErdoğan’ın,iş dünyasının temsilcilerine iki bakanın kendileriyle toplantı yapacağını belirterek, “Hukukun üstünlüğü konusunda hazırlık yapın”dediği söyleniyor. Toplantıya TOBB, TÜSİAD, DEİK, MÜSİAD, YASED, TİM gibi kuruluşların davet edilmesi bekleniyor.

BAHÇELİ’YE ÖZEN

Öncelikle iki noktanın çok iyi anlaşılması gerekiyor: Yeni bir reform sürecine giriliyor ama bu geçmişte yaşanan çözüm sürecinin benzeri değil. İkincisi ise CumhurbaşkanıErdoğan’ın reform sürecini MHP ile birlikte yürüteceği anlaşılıyor. Kimse MHP’siz bir reform süreci yaşanacağı gibi yanlış bir hesabın içine girmemeli. CumhurbaşkanıErdoğan, hafta sonu partisinin il kongreleri nedeniyle yaptığı konuşmada da“Sayın Devlet Bahçeli’ye ve tüm MHP camiasına, 15 Temmuz darbe girişimi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başta olmak üzere, ülkenin ve milletin menfaatine olan her hususta yanımızda bulundukları için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum”dedi.

Bu doğru bir tercih.

Hem reform sürecinin siyasi desteğinin güçlü olabilmesi için MHP’ye ihtiyaç var hem de reform için yola çıkmışken, bir siyasi kaos yaşanmasına fırsat verilmemeli. Çünkü o zaman ortada reform kalmaz, Türkiye başka bir yere savrulur.

İŞ DÜNYASINDANDESTEK

Bir süredir iş dünyasının nabzını tutmaya çalışıyorum. Reform sürecine güçlü bir şekilde destek veriyorlar. Türkiye’nin yeniden reform iklimine dönmesi, AB ile ilişkileri gündeme alması, mal varlıkları ve sermayenin teminat altına alınması, hukukun üstünlüğü gibi konularda çalışma yapılacak olmasını yararlı buluyorlar. Yerli ve yabancı sermayeyle ilgili atılması gereken adımlarla ilgili olarak hükümete iletilmek üzere çalışmalar yapıyorlar.

İŞ DÜNYASI KONUŞUYOR

TOBB’un düzenlediği ekonomi şurâsından sonra bazı işadamlarının“2003-2004’teki Recep Tayyip Erdoğan ile toplantı yaptık. 2003-2004’teki havayı kokladık”dediklerini aktarmıştım. İş dünyasının bir sorunu vardı. Konuşmuyorlardı. Ama artık konuşuyorlar. CumhurbaşkanıErdoğanile görüşmede“İş adamları yatırım yapmaktan korkuyor”diyebiliyorlar.Erdoğan’ın“Ben yatırımları destekleyen bir cumhurbaşkanıyım. Neden yatırım yapmaktan korkuyorlar?”diye sorması üzerine,“Siz yatırımları destekliyorsunuz. Sizden kaynaklanan bir korku yok. Tam aksine, siz teşvik ediyorsunuz. Ama bazı kurumlar iş dünyasının üzerinde Demokles’in kılıcı gibi. Onlardan çekindikleri için yatırım yapmıyorlar”diyorlar.Erdoğanbunun üzerine,“Hazine ve Maliye Bakanı ile Adalet Bakanı sizinle toplantı yapacaklar. Ona göre hazırlığınızı yapın”diyor.

2023’E GİDEN YOLLAR

Yeni reform süreciyle Türkiye’yi 2023’e taşıyacak iklim hazırlanıyor. Millet değişim istiyor ama mevcut muhalefetin bunu gerçekleştirecek kapasitede olmadığını görüyor. Değişimi başarırsaErdoğanbaşarır kanaati hâkim. O nedenle diyorum ki reform süreci yol kazasına kurban edilmez ve doğru yönetilirse, 2023 seçimlerinin sonucunu tayin edebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.