adplus-dvertising

‘Abdulhamid Han’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle Akdeniz’e uğurlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de ilk petrol bulunan yerin bundan 135 sene önce gene Akdeniz’deki İskenderun olduğunu hatırlatarak, “Bu kez da Abdülhamid Han gemimizi ya Allah bismillah diye Gazipaşa’nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız. Yörükler-1 kuyusu, Doğu Akdeniz’deki kapsamlı iş planımızın ilk adımıdır. İnşallah sizlerden de hayırlı bir haberi en kısa zamanda bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
‘Abdulhamid Han’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle Akdeniz’e uğurlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mavi vatandaki filonun ‘en kuvvetlisi’ olan Abdülhamid Han sondaj gemisi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Limanı’ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle Akdeniz’e uğurlandı. Abdülhamid Han sondaj gemisine helikopterle iniş yapan Erdoğan, gemide ortalama 1 saat boyunca yetkililerden brifing aldıktan sonra uğurlama töreninin yapılacağı alana geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün buradaki bu fotoğrafın, Türkiye’nin son 20 senelik serencamının sanki bir özeti olduğunu belirtti.

Çok heyecanlı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Heyecanlı olduğum kadar da geleceğe bakışımız ve bu noktada ufkumuz çok daha aydınlıktır. Son 20 senede ülkemize asırlık eser ve hizmetler kazandırdık. Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamid Han sondaj gemimiz, Türkiye’nin enerji alanındaki yeni vizyonunun da sembolüdür. Daha önce paramızla dahi yaptıramadığımız sismik incelemeleri, bakın sondaj demiyorum, sismik incelemeleri sondaj faaliyetlerini keşfedilen kaynakların ekonomiye kazandırılması süreçlerini artık kendi olanaklarımızla yürüttüğümüz bir döneme girdik. Az önce Bakanımızın da rakamlarıyla ifade ettiği gibi bugün, Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye farklı bir yere gelmiştir. Türkiye’nin dünyanın önde gelen petrol ve doğal gaz sondajcılarından biri haline gelmesini sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuştu.

“4 sondaj gemimiz, 2 sismik araştırma gemimizle artık biz de bu alanda varız”

Şüphesiz bugünlere bir anda gelinmediğini kaydeden Erdoğan, “Uzunca bir müddet kimi zaman sinsi oyunlarla, kimi zaman iyi niyetli ama cesaretsiz tercihlerle, kimi zaman açıkça ihanetlerle oyalandık. Vakit ve kaynak kaybettik. Ülkemizin 2023 hedeflerini tespit ederken öncelikle çözmemiz gereken problemlerin başında enerjide dışa bağımlılığımızın geldiğini gördük. Senelerce açılıp üstü betonla kapatılan kuyuların sebep olduğu yılgınlığı ortadan kaldırmak için kendi insan gücümüzle, kendi veri altyapımızla ve kendi teknolojik araçlarımızla bu süreci yürütme kararı aldık. Şuanda varız. 4 adet sondaj gemimiz, 2 sismik araştırma gemimizle artık biz de bu alanda varız” ifadelerini kullandı.

‘Abdulhamid Han’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle Akdeniz’e uğurlandı

“Sanki su altında bir enerji üssü kuruyoruz”

“Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz” diye konuşmasını sürdüren Erdoğan, “Lüzumlu hazırlıkları yaptıktan sonra Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başladık. Fatih sondaj gemimizi ‘her arayan bulamaz ama unutmayın bulanlar arayanlardır. Bu biçimde göreve uğurladık ve bir müddet sonra da müjdeli haberi aldık. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ülkemize ve milletimize maddi karşılığının çok ötesinde bir moral vermiş, bir dönüm noktası olmuştur. Karaya ulaştığında bu gazı kullanılabilir hale getirip, sistemimize aktaracak doğal gaz işleme tesisimizin temelini geçtiğimiz sene attık. Haziran ayında da denize boru döşeme işlemine başladık. Sığ kısımlardaki boru döşeme işlemini bitirdik. Derin kısımlardaki 165 kilometrelik kısmın 100 kilometresini tamamladık. Denizin iki bin 200 metre altında yürütülen bu işlemlerle sanki su altında bir enerji üssü kuruyoruz. Fatih gemimiz halen Türkali-10 kuyusundaki sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Yavuz gemimiz Türkali-4 kuyusundaki üst işlemleri gerçekleştiriyor. Kanuni gemimiz de Türkali-6 kuyusunun alt tamamlama işlemlerini hamdolsun bitirdi. Böylece Karadeniz gazının ilk etabı için gereken 10 kuyudaki işlemleri birer birer bitirerek buradan gelecek doğal gazı 2023 senesinde milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“2022 enerji faturamızın 100 milyar doları bulacağı göz önüne alındığında, yürütülen çalışmaların ve elde edilen neticelerin anlamı daha iyi anlaşılacaktır.”

Aynı anda 3 sondaj gemisinin çalıştığı bu sahanın, dünyada imalata en hızlı hazırlanan saha olarak kayıtlara geçtiğini vurgulayan Erdoğan, şu şekilde devam etti; “Denizlerde elde ettiğimiz başarıyı karadaki keşiflerle taçlandırmak istiyoruz. Bu maksatla hem yeni kuyu açma hem daha önce açılıp üstü kapatılmış kuyuları tekrar imalata kazandırma faaliyetlerimizi aralıksız devam ettiriyoruz. Üretimimiz 65 bin varile ulaştı. Hedefimiz sene sonuna kadar 150 kuyu daha açarak bu rakamı katlayarak arttırmak. Küresel ekonomik krizde sanki bir silah haline dönüşen doğal gaz ve petrol kaynaklarımızı ne kadar kısa zamanda, ne kadar çok arttırabilirsek, bu kritik süreçte o derece avantaj kazanacağız. Hem enerji bağımsızlığımızı temin, hem cari açığımızı kapatma bakımından bu çalışmaları çok mühim görüyoruz. Yalnızca 2022 enerji faturamızın 100 milyar doları bulacağı göz önüne alındığında, yürütülen çalışmaların ve elde edilen neticelerin anlamı daha iyi anlaşılacaktır.”
“Abdülhamid Han gemimizi, Gazipaşa’nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız”
Abdülhamid Han gemisinin en son teknoloji ile edilmiş 7. nesil diyerek ifade edilen bir sondaj gemisi olduğunu ifade eden Erdoğan, şu bilgileri verdi; “Öbür üç sondaj gemimizden daha üstün niteliklere sahip bu gemiyi ilk kez Türkiye olarak biz kullanacağız. Taşucu limanımızda gemimizin sondaj öncesi bütün hazırlıkları bitirildi. Bugün Abdülhamid Han gemimizi ‘Mavi Vatana’, yeni sondaj rotamız Akdeniz’e yolcu ediyoruz. Ülkemizde ilk petrol bulunan yer bundan 135 sene önce gene Akdeniz’deki İskenderun’dur. Bu kez da Abdülhamid Han gemimizi ya Allah bismillah diye Gazipaşa’nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız. Yörükler-1 kuyusu, Doğu Akdeniz’deki kapsamlı iş planımızın ilk adımıdır. Milletimizin duası, Abdülhamid Han sondaj gemimizde gece gündüz ter dökerek arama yapacak arkadaşlarımızla beraber olacaktır. İnşallah sizlerden de hayırlı bir haberi en kısa zamanda bekliyoruz. Gemimiz buradaki sondaj çalışmalarını bitirince durmayacak. Öbür kuyulara geçecek. Bu biçimde bulana kadar aramaya devam edeceğiz.”

“Şımarıklıklarını artıranların sonu, bir gün kafayı duvara çarpıp kendine gelmek olacaktır”

“Akdeniz’de yaptığımız arama ve sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanlarımızdadır. Bunun için kimseden izin yahut icazet almaya ihtiyacımız yoktur” diyen Erdoğan, şu şekilde devam etti; “Abdülhamit Han gemisi çalışmalarına başladığında, arkalarına aldıkları ağa babalarına güvenerek bize efelik etmeye yeltenenler muhtemelen çıkacaktır. Biz onları ciddiye almayıp kendimize müsavi ve muhatap görmedikçe şımarıklıklarını artıranların sonu, bir gün kafayı duvara çarpıp kendine gelmek olacaktır. Ne kuklalar, ne kuklalar ne de onların iplerini ellerinde tutanlar Akdeniz’de hakkımız olanı almamızı engelleyemeyecek. Gerçi Akdeniz’de Abdülhamid Han adıyla karşılaşan birilerinin aklına herhalde önce Gazi Ethem Paşa ve Dömeke Savaşı gelecek. Onlar anladı. Üstünden henüz bir asır mücadeleyi ne yaparlar? Hatırlarlar. Ama hiç merak etmesinler, hiç korkmasınlar. Bizim ilkemiz ne hakkımızı yedirmek ne de kimsenin hakkına göz dikmektir. Büyük ve kuvvetli Türkiye vizyonu öylesine kuşatıcı ve kapsamlıdır ki, her gün ay yıldızlı bayrağımızın korkusuyla yatıp kalkanların hezeyanlarıyla uğraşmaya vaktimiz yoktur. Biz kendi işimize bakıyoruz. Ve bakmaya devam edeceğiz.”

‘Abdulhamid Han’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle Akdeniz’e uğurlandı

“Haklarımızı korumak için gerektiğinde dişe diş mücadele vermekten çekinmedik, çekinmeyeceğiz”

Konuşmasını, “Kendi işimizi, kendimiz göreceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diyerek sürdüren Erdoğan, “Bu çabalarımıza destek verecek herkesle de beraber çalışmaya, beraber yol almaya. hazırız. Uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış olan haklarımızı, hariçten gazel okuyarak, uydurma haritalarla yok saymak isteyenlere bu lokmanın onların boğazından geçmeyecek kadar büyük olduğunu da hatırlatmak isterim. Haklarımızı korumak için gerektiğinde dişe diş mücadele vermekten çekinmedik, çekinmeyeceğiz. Türkiye’nin dostluğunun ve müttefikliğinin özellikle karşısında yer almaktan çok daha kıymetli, çok daha kazançlı, çok daha doğru bir yaklaşım olduğunu görmek için son zamandaki gelişmelere bakmak yeterlidir. Kısaca söylemek gerekirse, bizimle beraber yol yürüyen kazanır. Bize karşı yol yürüyen ise kaybeder. Bu duygularla Abdülhamit Han sondaj gemimize yolun açık, sondajın bereketli olsun diyoruz. Gemi personelimize başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

“Filonun en kuvvetlisi”

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak ‘Mavi Vatan’daki hidrokarbon arama çalışmalarına mühim bir güç katması bekleniyor. Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme kabiliyeti olduğu biliniyor.

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından isimi ‘Abdülhamid Han’ olarak açıklanan gemideki çalışmalar tamamlandı. 2,5 aydır Mersin’in Taşucu Limanı’nda kalan Abdülhamid Han sondaj gemisinin bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmalarının bitmesiyle teknik donanımı ve fiziki nitelikleriyle ‘Mavi Vatan’daki filonun ‘en kuvvetlisi’ olarak bugün Akdeniz’e açıldı.

Halil İbrahim Varlı – Koray Meşhur – Murat Şengi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.