adplus-dvertising

ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım Rusya’yı kızdırdı! “vekalet savaşı”

ABD Temsilciler Meclisi’nin, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık bir yardım paketini onaylamasının sonrasında Moskova’dan Washington’a sert tepkiler geliyor. Dimitri Medvedev, ABD yardım paketini Rusya’ya karşı açılmış bir “vekalet savaşı” olarak tanımladı.
Takip et
ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım Rusya’yı kızdırdı! “vekalet savaşı”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Eski Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Dimitri Medvedev, ABD’nin Ukrayna’ya göndereceği 40 milyar dolarlık yardım paketini Rusya’ya karşı açılmış bir “vekalet savaşı” olarak tanımladı. ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım Rusya’yı kızdırdı! “vekalet savaşı”ABD Temsilciler Meclisi’nin, Başkan Joe Biden’ın Ukrayna için talep ettiği 33 milyar dolarlık yardım paketinin miktarını 40 milyar dolara çıkararak onaylaması üstüne Medvedev sosyal medyadan suçlama yağdırdı.

Ocak 2020’de başbakanlık görevinden istifa ederek Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Medvedev yaptığı paylaşımda, Temsilciler Meclisi’nin onayladığı yardım paketinin “ülkesine ciddi bir yenilgi yaşatmak ve ekonomik büyümesini ve dünyadaki siyasi nüfuzunu sınırlamak” için bir teşebbüs olarak tanımladı.

Euronews’teki habere göre Medvedev “İşe yaramayacak. Amerika’nın şişmiş hükümet borcunu devamlı arttıran matbaa daha çabuk parçalanacak” ifadelerini kullandı ve Rusya korkusu olduğunu öne sürdüğü “Rusfobik Amerikalı yetkililerin” ABD’deki “çılgın” akaryakıt ve gıda fiyatlarından sorumlu olduğunu vurguladı.

VOLODİN’DEN ABD’YE “HOLODOMOR” SUÇLAMASI ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım Rusya’yı kızdırdı! “vekalet savaşı”Rusya parlamentosu Duma sözcüsü Vyacheslav Volodin de sosyal medya hesabından ABD yardımıyla alakalı bir paylaşım yaparak Washington’ı Ukrayna’yı “borca sokmak” için kullanmakla ve ödemeler karşılığı buğday rezervlerine el koymakla suçladı.

Volodin “Washington Ukrayna’da ‘Holodomor’ oluşturmak istiyor” ifadelerini kullandı.

HOLODOMOR NEDİR? ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım Rusya’yı kızdırdı! “vekalet savaşı”Ukraynaca “açlıktan ölüm” manasına gelen Holodomor 1930’larda Ukrayna Sovyetler Birliği’nin bir parçası iken meydana gelen buğday imalatına bağlı bir kriz neticesi meydana gelen ve milyonlarca kişinin ölümüne neden olan açlığı ifade ediyor.

2019 senesinin başlarında aralarında Ukrayna, Doğu Avrupa ülkeleri, Portekiz, Kanada ve Vatikan’ın da bulunduğu 16 ülke Holodomor’u soykırım olarak tanıdı ve ABD Kongresi’nin her iki kanadı da eski Sovyet lideri “Joseph Stalin ve yakınındaki yetkililerin 1932-1933 seneleri arasında Ukraynalılara yönelik soykırım suçu işlediğine” dair kararı kabul etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.