adplus-dvertising

ABD’nin Ukrayna için NATO açıklaması Rusya’yı kızdırdı!

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krize ABD cephesinden gelen açıklama damgasını vurdu. NATO'ya katılma isteği olan Ukrayna için konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Psaki “Ukrayna’nın ittifaka katılma kararı NATO’ya kalmış” dedi.
Takip et
ABD’nin Ukrayna için NATO açıklaması Rusya’yı kızdırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusyaile gerginlik yaşayan Ukrayna’nın yanında olduklarını fakat bu ülkenin NATO’ya katılması konusunda kararı NATO’nun vereceğini açıkladı.

ABD’nin Ukrayna için NATO açıklaması Rusya’yı kızdırdı!

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Toplantıdaki bir basın mensubu, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin NATO’ya katılma isteğini dile getirdiğini anımsatarak, ABD’nin Ukrayna’ya bu konuda destek verip vermeyeceğini sordu.

ABD’nin Ukrayna için NATO açıklaması Rusya’yı kızdırdı!

Psaki, Ukrayna’nın uzun süredir NATO’ya katılma isteğini dile getirdiğini vurgulayarak, “Ukrayna’ya kuvvetli desteklerimizi her zaman iletiyoruz. Onlara karşı bir tehdidi geri püskürtmek için de çabalıyoruz fakat Ukrayna’nın ittifaka katılması kararı NATO’nun vereceği bir karardır” değerlendirmesinde bulundu.

NATO’DAN ‘UKRAYNA’ AÇIKLAMASI ABD’nin Ukrayna için NATO açıklaması Rusya’yı kızdırdı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün sosyal medyadaki paylaşımında, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin bilgi verdi.

Rusya’nın Ukrayna içindeki ve etrafındaki askeri faaliyetleriyle ateşkes ihlallerinden NATO’nun ciddi endişe işittiğini kaydeden Stoltenberg, “NATO Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlam biçimde desteklemektedir.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Ukrayna ile İttifak arasındaki yakın ortaklığa bağlı olduklarını vurguladı.

“TEK YOL NATO” ABD’nin Ukrayna için NATO açıklaması Rusya’yı kızdırdı!

Bu açıklamadan kısa bir müddet sonra Ukrayna’dan da görüşme hakkında bir açıklama yapıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO’nun Donbas’taki savaşı bitirmek için tek yol olduğunu söyledi.

ABD’nin Ukrayna için NATO açıklaması Rusya’yı kızdırdı!

Kremlin, Zelenskiy’nin sözlerinden sonra ‘Ukrayna’nın doğusundaki vaziyet hassasiyetini korumaya devam ediyor, yapılacak her yeni açıklama bölgede tansiyonu daha da yükseltecektir.’ açıklamasını yaptı.

Zelenskiy, NATO mensup ülkelerini Karadeniz’de varlıklarını artırmaya çağırarak, ülkesine NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin önemine dikkati çekti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.