ABD’nin Türkiye’ye atadığı yeni büyükelçi göreve başlıyor!

ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye’ye büyükelçi olarak seçtiği eski Senatör Jeff Flake ve eşi San Francisco’dan Türkiye’ye giriş yaptı.
Takip et
ABD’nin Türkiye’ye atadığı yeni büyükelçi göreve başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de Joe Biden yönetiminin büyükelçi olarak atadığı eski Senatör Jeff Flake, Türkiye’ye geldi

Eşiyle beraber Türk Hava Yolları’na (THY) ait uçakla bugün saat 12.00’da San Francisco’dan İstanbul Havaalanı’na gelen Flake, Dış Hatlar Terminali’nde kendisini görüntüleyen basın mensuplarına Türkçe ‘Merhaba’ diye Türkiye’de olmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Basın üyelerinin sorularını, “Hoş karşılıma için teşekkür ederim” diye cevapsız bırakan Flake Ankara’ya gitmek için iç hatlar terminaline geçiş yaptı. Flake ve eşi THY’nin saat 14.00’da kalkacak uçağıyla Ankara’ya gidecek.

20 Ocak 2021’de göreve gelen ABD Başkanı Joe Biden, temmuz ayında yaptığı bir açıklamayla, Ağustos 2019’dan bu yana Ankara’da görev yapan deneyimli diplomat David Satterfield’in yerine eski Cumhuriyetçi Arizona Senatörü Jeff Flake’i ABD’nin yeni Türkiye Büyükelçisi adayı göstermişti.

Flake’in büyükelçiliği, 16 Ekim’de Senato Dış İlişkiler Komisyonu, 26 Ekim’de de Senato Genel Kurulu’nda Cumhuriyetçi ve Demokrat mensupları tarafından oybirliğiyle onaylanmıştı.

Eski senatör, yeni Büyükelçi Flake, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de katımıyla 7 Aralık’ta gerçekleştirilen törende yemin etmiş ve görevi resmiyet kazanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.