adplus-dvertising

ABD’nin savaş gemileri Rusya’ya doğru yola çıktı!

Rusya ve Ukrayna arasındaki krize ABD'de dahil oluyor. Hazar Denizi'ne 15 adet savaş gemisi gönderen Rusya'ya karşılık ABD'den geldi. ABD, Türkiye'ye bildirerek iki savaş gemisini Karadeniz'e yolladı.
Takip et
ABD’nin savaş gemileri Rusya’ya doğru yola çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diplomatik kaynaklar geçtiğimiz hafta, ABD’nin 2 savaş gemisini Karadeniz’e göndereceği yönündeki haberlere ilişkin, “Tarafımıza Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldı.” değerlendirmesinde bulundu. Kaynaklar, gemilerin 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacağını da söyledi.

İki savaş gemisi Boğazlardan ayrı ayrı zamanlarda geçecek. CNN’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi, “Moskova’ya, ABD’nin vaziyeti çok yakından izlediği mesajını vereceğini” dile getirmişti.

Karadeniz’e savaş gemileri göndermek isteyen ABD’nin gemilerini boğazlardan geçirebilmek için bu niyet beyanını en az 14 gün önce Türkiye’ye bildirmesi gerekiyordu.

RUSYA’DAN TEHDİT MESAJI GELDİ: KIYILARIMIZDAN UZK DURSUNLAR

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi’nin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Hazar Denizi’ndeki filoya ait 15 savaş gemisi Karadeniz’e gönderildi. Bunun, Rus askeri kuvvetlerinin denetimleri çerçevesinde gerçekleştiği ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Karadeniz’e savaş gemileri gönderen ABD’ye tepki gösterdi. Ukrayna ile Rusya arasında meydana gelen gerilimde açıkça Ukrayna’ya destek veren ABD’ye uyarılarda bulunan Ryabkov, “Navigasyon özgürlüğünün ya da deniz özgürlüğünün ne olduğu gibi çeşitli biçimlerde yorumlanabilecek konulara girmek istemiyorum, özellikle de mevcut şartlarda. Zira bir şeyi kesin olarak biliyorum, Amerikan savaş gemilerinin kıyılarımız yakınlarında asla hiçbir işi olamaz. Bu yaptıkları, düpedüz provokasyondur. Yaptıkları, kelimenin gerçek anlamıyla provokasyon. Zira gücümüzü sınıyor, sinirlerimizle oynuyorlar. İstediklerini alamayacaklar. ABD donanma kuvvetleri kendi konuşlanma yerlerinden binlerce mil uzağa gidiyorlarsa, burada asla jeopolitik unsurlar mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında ABD’yi sert bir biçimde uyaran Ryabkov, “Görünen o ki ABD kendisini denizlerin efendisi olarak görüyor. Gene de anlamalılar ki birtakım olaylar meydana gelmesi riski oldukça yüksek. ABD’yi uzak durmaları konusunda uyarıyoruz, Kırım’dan uzak, Karadeniz kıyımızdan uzak dursunlar. Bunu kendi iyilikleri için yapsınlar” şeklinde konuştu. ABD’nin yanı sıra NATO ülkelerini de Ukrayna’da meydana gelen gerilimden sorumlu tutan Ryabkov, “ABD ve öbür NATO ülkeleri Ukrayna’yı barut fıçısına dönüştürüyor” şeklinde konuştu.

ZAHAROVA ALAY ETTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’li CNN televizyonunun Ukrayna’daki bir tren istasyonunda bulunan Ukrayna tanklarını, “Rusya savaşa hazırlanıyor” ifadeleriyle sunduğunu söyledi. Zaharova, CNN’e Rusya’nın toplumsal hayatına müdahil olmaktan vazgeçip işlerine daha çok vakit ayırma çağrısında bulundu.

Facebook’tan açıklama yapan Zaharova, ‘CNN televizyonu ve arkadaşlarına’ hitaben, “Liberalizmin zaferi uğruna ideolojik bir savaşa gömülmüş olduğunuzdan hiçbir zaman teyitle uğraşacak vaktiniz yok, bunu anlıyoruz.

Fakat Ukrayna’daki bir istasyondaki Ukrayna tanklarını Rusya savaşa hazırlanıyor diyerek verecek kadar da zeki olmamak gerek” ifadelerini kullandı.

DONBAS KRİZİ

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından açılan ateş neticesi 1 Ukraynalı askerin yaşamını yitirdiği, 2 askerin ise yaralandığı duyuruldu.

2014’ten bu yana Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışmalarda Rusya yanlısı ayrılıkçıların ağırlıkta olduğu Donetks ve Lugansk kentlerini içine alan Donbass bölgesinde bugüne kadar çok sayıda Ukraynalı asker ve sivil yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak’ın Rusya’ya bağlı 28 askeri taburun “tatbikat” bahanesiyle Ukrayna sınırlarına konuşlandırıldığını duyurmasıyla gözler bir defa daha Ukrayna-Rusya sınırına çevrildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.