ABD’nin kara listesinde olan Huawei’ye çip onayı verildi!

Çin’in Shenzen merkezli dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon ekipmanı üreticisi konumunda olan Huawei, bir süredir ABD’nin kara listesinde yer alıyordu. Yapılan açıklamaya göre, ABD’li yetkililer, Huawei’nin araba parçaları birimi için çip satın alması maksadıyla yüz milyonlarca dolar değerindeki lisans müracaatlarını onayladı.
Takip et
ABD’nin kara listesinde olan Huawei’ye çip onayı verildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trump yönetimi dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei’ye ağ donanımı ve akıllı telefonlarda kullanılan çip ve öbür bileşenlerin satışına kısıtlamalar getirmişti.

Trump’tan sonra gelen Biden yönetimi ise Huawei’ye çip satışı kısıtlamalarını daha da sıkılaştırmış, 5G cihazlarla kullanılabilecek ürünleri tedarik etmelerine yönelik yeni kısıtlamalar getirmişti.

ÇİP SATMA ONAYI ÇIKTI

Fakat Reuters’a bilgi veren konuya yakın kaynaklar son haftalarda ve aylarda ABD’nin tedarikçilere Huawei’ye video ekranları ve sensörler gibi araç bileşenleri için çip satma izni verdiğini belirtti.

Verilen izinler Huawei’nin faaliyetlerini ABD yasaklarıyla sınırlanmayan alanlara kaydırmasını izledi.

Kaynaklar otomotivde kullanılan elektronik parçaların telekom sektöründeki kadar karmaşık kabul edilmediği için izin verilmesinin daha kolay olduğunu belirtti. Fakat bir kaynak araçlarda kullanım için verilen izinlerin 5G iletişim becerisine sahip ekipmanlarda kullanılabileceğini söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.