adplus-dvertising

ABD’nin göndereceği HIMARS’lar ay sonunda Ukrayna’da olacak

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, çok namlulu roket atar sistemi olan HIMARS’ların mühimmatları ve eğitimli personelle beraber bu ayın sonuna kadar Ukrayna’ya nakledileceğini söyledi.
Takip et
ABD’nin göndereceği HIMARS’lar ay sonunda Ukrayna’da olacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Belçika’nın başkent Brüksel’deki NATO Karargahında 51 ülkenin katılımıyla yapılan Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı’nın sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin göndereceği HIMARS’lar ay sonunda Ukrayna’da olacak

Austin, ABD’nin Ukrayna’ya destek çerçevesinde açıkladığı 1 milyar dolaklık silah yardım paketinin içerisinde, çok namlulu roketatar (MRLS) mühimmatı, 18 tane M777 tipi obüs ve onları çekecek yöntem araçlar, 36 bin tane 155 milimetre obüs mermisi, 2 tane Harpoon kıyı savunma sistemi, binlerce telsiz, geçe görüş cihazları, termal araçlar ve öbür optik ekipmanların bulunduğunu açıkladı. Austin, “Koordinasyonu ve işbirliğini derinleştireceğiz ve hepimizi koruyan kurallara dayalı uluslararası düzeni savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

HIMARS’lar bu ayın sonuna kadar Ukrayna’da olacak

Milley ise, çok namlulu roket atar sistemi olan HIMARS’ların mühimmatları ve eğitimli personelle beraber bu ayın sonuna kadar Ukrayna’ya nakledileceğini söyleyerek, HIMARS’ların Ukrayna’nın şu anda sahip olduğu topçu sistemlerinden çok daha uzağa 70 kilometre mesafedeki hedeflere birden fazla hassas güdümlü füze fırlatabileceğine dikkat çekti.

Milley, ABD ve müttefiklerinin HIMARS’lar için 60, M777 obüsler, zırhlı personel taşıyıcılar ve insansız hava sistemleri için ise 420 Ukraynalı personeli eğittiğini açıkladı. Milley öte yandan, toplantıya katılan ülkelerin Ukrayna’ya 97 bin tanksavar sistemi sağladığını söyledi.

ABD’nin göndereceği HIMARS’lar ay sonunda Ukrayna’da olacak

Öte yandan ABD daha önce, HIMARS sistemlerini Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den silahların Rusya topraklarındaki hedefleri vurmak için kullanılmayacağına dair güvence aldıktan sonra temin etmeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.