ABD’nin flaş İstanbul uyarısı: Bu durumu not ettik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ve Kongre üyeleri İstanbul’da usulsüzlük nedeniyle iptal edilen seçimler hakkında Türkiye’yi uyardı. Bu durumu not ettikleri söyleyen ABD’li yetkililer, Türkiye’ye seçim ipuçları verdiler.


ABD’nin flaş İstanbul uyarısı: Bu durumu not ettik

YSK’nın verdiği karar ile seçimlerin iptal edilmesine yönelik bilgiler gelmeye devam ediyor. Şimdi ise kendi ülkesindeki sorunları ve diğer ülkelerde yarattığı sorunları görmezden gelerek, İstanbul’da yapılan seçim ile ilgili düşüncelerini belirten ABD, ‘yok artık’ dedirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ve ABD Kongre üyeleri ortaklaşa bir açıklama yaparak İstanbul’da yapılan usulsüzlükten dolayı iptal edilen seçimden dolayı Türkiye’yi tabiri caizse tehdit etti. ABD, İstanbul’da yapılan seçim iptalini not ettiklerini söyledi.

ADİL SEÇİM DEMOKRASİNİN GEREĞİDİR

ABD Kongre üyeleri ve Morgan Ortagus, yaptığı açıklamada demokrasiyi savundu. Suriye’de ve diğer ülkelerde teröristlere yardım paketi gönderip silahlandıran ABD yönetimi, ‘özgür ve adil seçimler demokrasinin gereğidir’ diyerek seçime tepki gösterdi. İstanbul’da yapılan seçimlerde usulsüzlük olduğu ayrıntısını kaçıran ABD’li yetkililer, Türkiye’nin diğer dostları gibi bu durumu not ettiklerini söyleyerek tam anlamıyla tehdit gibi açıklamalarda bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİNE GİRME ARZUSUYLA YAPIN

Birçok ülkenin içerisinde barınmak istemediği ve hattı çok büyük ülkelerin artık üye olmadığı Avrupa Birliği, Türkiye için hala hedefler arasında bulunuyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı açıklamada NATO müttefiki statüsünde olan Türkiye’nin İstanbul’da seçimleri tekrar yapmasına ilişkin uyarıda da bulundu. İstanbul’da yapılacak seçimlerin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma arzusuna uyumlu bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini dile getiren Ortagus, jet hızıyla Türk yetkililerden cevap aldı.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Meteoroloji sabah saatlerine dikkat çekerek 3 bölgeyi uyardı

Meteoroloji sabah saatlerine dikkat çekerek 3 bölgeyi uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, 3 ayrı bölge için uyarı mesajı verildi. Karadeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgesini kapsayan uyarıda, yoğun sis ve sağanak yağışa dikkat çekildi. Sisli hava bugün öğlen saatlerinden itibaren mega şehir İstanbul'da etkisini göstermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.