adplus-dvertising

ABD’nin eski Başkanı Trump, günde 10 bin dolarlık para cezasına çarptırıldı

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, mahkeme celbine yanıt vermediği gerekçesiyle mahkeme gerekliliklerini yerine getirene kadar günde 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.
Takip et
ABD’nin eski Başkanı Trump, günde 10 bin dolarlık para cezasına çarptırıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin New York şehrinde bulunan Manhattan Yüksek Mahkemesi Yargıcı Arthur Engoron, ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın daha önce New York Başsavcısı Letitia James’in talep ettiği belgeleri yanıtsız bırakması sebebiyle Trump’a mahkemenin gerekliliklerini yerine getirene kadar günde 10 bin dolarlık para cezası verdi. Yargıç Engoron, Trump’ın Başsavcı Letitia James ile işbirliği yapmadığı ve mahkemenin emirlerini yerine getirmediği sonucuna vardığını söyledi.

Varlıklarının değerleri konusunda doğru rakamları göstermediği için “mahkemeye itaatsizlikle” suçlanan Trump’ın mahkeme tarafından istenen kayıtlar için herhangi bir belge sunmadığı ileri sürülmüştü. Fakat Manhattan Yüksek Mahkemesi Engoron, Trump’ın avukatlarının nasıl araştırma yaptıkları konusunda yeterli ayrıntı vermediğini söyleyerek, “Herhangi bir aramanın neyi, kimin, nerede, ne zaman ve nasıl yaptığı özetlenmiyor” ifadelerini kullanarak, “Sayın Trump, işinizi ciddiye aldığınızı biliyorum ve ben de kendi işimi ciddiye alıyorum” şeklinde konuştu.
Trump’ın avukatlarından Alina Habba, duruşma ardından karara itiraz etmeyi düşündüğünü belirterek, “Mahkeme celbine cevap veren bütün belgeler, aylar önce başsavcıya sunuldu. Bu, mahkemeye itaatsizlik standardını karşılamıyor” ifadelerini kullandı.

New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın iş uygulamalarıyla alakalı devam eden sivil soruşturmasında, Trump’ın belgeleri mahkemeye teslim etmemesinin sonrasında para cezasına çarptırılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.