adplus-dvertising

ABD’nin Çin Büyükelçisi Burns, Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle alakalı olarak ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns, Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
Takip et
ABD’nin Çin Büyükelçisi Burns, Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sebebiyle Çin ve ABD arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor. Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle alakalı olarak ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns’ün Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı aktarıldı. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng’in Çin hükümeti ismine ABD’ye sert bir temsil ve protestoda bulunmak üzere ABD’nin Çin Büyükelçisi Burns’ü acilen Dışişleri Bakanlığı’na çağırmaya yetkili kılındığı bildirildi.

Xie yaptığı açıklamada, Pelosi’yi “kışkırtmak ve ateşle oynamakla” suçlayarak, ziyareti ile tek Çin ilkesini “ciddi biçimde” ihlal ettiğini ifade etti. Pelosi’nin ziyaretinin “Tayvan bağımsızlığı” ayrılıkçı kuvvetlerine ciddi ve yanlış bir sinyal gönderdiğini aktaran Xie, “Neticeleri son derece ciddi. Çin kesinlikle boş boş oturmayacak” şeklinde konuştu. ABD’nin hatalarının bedelini ödemesi gerektiğini belirten Xie, “Çin lüzumlu tedbirleri kararlılıkla alacaktır. Siyasi sermaye elde etmek için Tayvan meselesini manipüle etmeye çalışan herkes bedelini ödeyecek” ifadelerini kullandı. Xie, ABD’nin hatalarını bir an önce düzeltmesi ve somut tedbirler alması gerektiğini söyledi.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti

Asya ziyaretine dün Singapur’dan başlayan Pelosi, Malezya’nın sonrasında beraberindeki heyet ile beraber yerel saatle 22:43’te Tayvan’ın başkenti Taipei’ye gelmişti. Pelosi’yi Songshan Havalimanı’nda Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei’de bulunan Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve öbür yetkililer karşılamıştı.

Pelosi‘nin yarın yerel saatle 11.00’de Tayvan Lideri Tsai Ying Wen ile görüşmesi öğle saatlerinde Tayvan’dan ayrılması bekleniyor. Öte yandan Pelosi, en son 1997’de dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan’a seyahat eden en üst düzey ABD’li yetkili oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.