adplus-dvertising

ABD’nin artan petrol fiyatlarına karşı umudu Libya!

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ticari ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 700 bin varil arttığını bildirdi. Öte Yandan Libya’ya da kritik petrol sahalarında imalatın tekrardan başlaması çağrısında bulunuldu.
Takip et
ABD’nin artan petrol fiyatlarına karşı umudu Libya!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 700 bin varil arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 700 bin varil (yüzde 0,2) artarak ortalama 414 milyon 400 bin varil olduğunu açıkladı. Piyasa beklentisi stokların ortalama 2 milyon 167 bin varil artacağı yönündeydi.

PETROL ÜRETİMİ ARTTI

Ülkenin günlük ham petrol imalatı 16-22 Nisan haftasında 19 bin varil artarak ortalama 12 milyon 347 bin varil seviyesinde gerçekleşti.

EIA’nın ‘Nisan 2022 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’na göre, ABD’nin günlük yaklaşık ham petrol imalatının 2022’de 12 milyon varil, gelecek sene ise bugüne kadarki en yüksek imalat seviyesine ulaşarak 13 milyon varil olması bekleniyor.

LİBYA’YA PETROL ÇAĞRISI

ABD’nin Trablus Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, imalatın durmasının ülkedeki petrol altyapısına zarar vereceği ve Libyalıları petrol gelirlerinden mahrum bırakacağı söylendi.

Petrol imalatının durmasında payı olan Libyalı liderlere bu konuda sorumlu davranmaları çağrısında bulunulan açıklama, “Petrol imalatının aksamasının küresel ekonomik krizde yansımaları olacaktır. Ülkenin petrolden elde ettiği gelir Libya vatandaşlarına adil bir biçimde dağıtılmalı.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada öte yandan, Libyalı makamlara petrol gelirlerinin ve imalatının sistematik ve güvenilir bir biçimde çalışması için “mali bir mekanizma” kurulması önerisinde bulunuldu.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, 17-18 Nisan’da ülkenin güneyindeki Fil ve Şerara petrol sahaları ile doğudaki Zeytuna ve Brega limanlarında “mücbir sebep” ilan ederek imalatın ve ihracatın durduğunu duyurmuştu.

Günlük 300 bin varil ham petrol imalat kapasitesine sahip Şerara, Libya’nın en büyük petrol sahası olarak biliniyor. Fil Petrol Sahası’nda da günde ortalama 125 bin varil petrol üretiliyor.

Libya’nın petrol ihracatının yüzde 60’ından fazlası Brega, Ras Lanuf, Zeytuna ve Sidra limanlarından gerçekleştiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.