ABD’li Üreticiler, Türkiye Yüzünden Sıkıntıya Düştü

Türkiye'nin uygun fiyata piyasaya sürdüğü ürün nedeniyle rekabet gücü azalan ABD'li çiftçiler, zor günler geçiriyor.

Ekonomik olarak çalkantılı bir süreçten geçildiği dönemde pazar ağını genişleten Türkiye, rekabet noktasında zaman zaman diğer ülkeleri sıkıntıya sokabiliyor. Bunun son örneğini dünyanın süper gücü olarak gösterilen ABD’de gördük. Bu ülkede üretim yapan çiftçiler, Türkiye’de üretilen ürünlerinin düşük fiyata alıcı bulması nedeniyle pazar bulmakta zorlanıyor.


Küresel ekonomide yaşanan inişli çıkışlı tablo, birçok ülkeyi olumsuz etkiliyor. Ürettiği ürünler için pazar payını genişletmek isteyen ülkeler, rekabette bir adım öne geçebilmek için fiyatları aşağıya çekiyor. Sebze ve meyve ihracatında hem elindeki pazara hakim olmak, hem de yeni pazarlara açılabilmek için bu yöntemi başarılı bir şekilde uygulayan Türkiye, diğer ülkelerde benzer ürünlerle piyasada var olmak isteyen çiftçileri zora sokabiliyor.

TÜRK ÜRÜNLERİNE YAPTIRIM İSTİYORLAR

Başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sebze-meyve işiyle uğraşan çiftçiler, Türkiye’nin pazardaki hakim gücü nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Özellikle ABD’de birçok üretici, mallarını satamadıkları için iflas etme noktasına geldi. Kendi ülkelerinde dahi ürün satışı yapamadıklarını belirten üreticiler, hükümet yetkililerinden Türk ürünlerine yaptırım uygulamasını istiyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı