ABD’li senatör Türk askerinin Kıbrıs’ta istemediğini söyledi!

ABD’li Senatör Bob Menendez, Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen bir törende konuştu. Menendez, amacının son Türk askerinin Kıbrıs’tan ayrıldığını görmek olduğunu belirtti. O sözlere cevap KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan geldi. “Bu söylemin içi tamamen boştur” diyen Tatar, Türk askerinin adada barış için bulunduğunu söyledi.
Takip et
ABD’li senatör Türk askerinin Kıbrıs’ta istemediğini söyledi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara-Washington hattında gerilime yol açan S-400 ve F-35 konuları başta olmak üzere birçok kriz başlığında Türkiye karşıtı tutumuyla bilinen ABD’li Senatör Bob Menendez, bu defa Rum Kesimi ziyaretinde kullandığı ifadelerle gündemde.

ABD Dış İlişkiler Komisyonu Mensubu Menendez, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından “III. Makarios Büyük Haç Nişanı” ile ödüllendirildiği törende bir konuşma yaptı. “Adayı son Türk askerinin terk ettiğini görme” hedefinde olduğunu söyleyen ABD’li senatöre cevap, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan geldi. Tatar, “Bir lobi faaliyetinin mensubu olan ve karşılığında madalya alan senatörün söyledikleri bizi hiç bağlamaz. Bu Şekilde bir söyleme kesinlikle itibar etmiyor, kınıyoruz” şeklinde konuştu. Türk askerinin adada barış için bulunduğunu söyledi. “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin burada bulunması ve güvenliği sağlaması bizler için hayati öneme sahiptir. Vazgeçilmezimiz ve kırmızı çizgimizdir” diyerek konuştu.

Bob Menendez, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınması için imza kampanyası başlatmış, Güney Kıbrıs için ABD’nin silah ambargosunun kaldırılmasında da mühim rol oynamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.