ABD meclisinden Türkiye için yeni bir mektup daha!

ABD’de geçtiğimiz haftalarda 54 senatörün imzasıyla Joe Biden’a gönderilen bir mektubun benzeri, Temsilciler meclisinin 170 mensubu tarafından kaleme alınarak Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderildi. Türkiye’nin hamlelerine müdahale edilmesi talebinde bulunulan mektupta hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a baskı uygulanması mesajı verildi.
Takip et
ABD meclisinden Türkiye için yeni bir mektup daha!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de yeni yönetim, Türkiye’ye yönelik dostane tutumdan uzak adımlarla yaklaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 54 senatörün imzasıyla Başkan Joe Biden’a gönderilen mektubun bir benzeri de Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderildi.

ABD Temsilciler Meclisinde Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden 170 vekil, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a bir mektup göndererek Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye baskı uygulaması çağrısında bulundu.

SİYASİ BASKI ÇAĞRISI

Kamuoyuna yeni yansıyan 26 Şubat tarihli mektupta NATO müttefiki Türkiye’nin uzun senelerdir ABD’nin mühim bir partneri olduğuna, fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin ilişkilerin gerildiğine işaret edildi.

Mektupta, “Stratejik müttefik olarak kalmak ABD ve Türkiye’nin karşılıklı çıkarına olsa da, bu ilişkilerin onarılabilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisinin davranışını değiştirmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadesi kullanıldı.

ABD meclisinden Türkiye için yeni bir mektup daha!

İKİNCİ MEKTUP SKANDALI

Mektupta imzası bulunanlar arasında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin Demokrat partili Başkanı Gregory Meeks ve Meclis’in kıdemli mensuplarından Cumhuriyetçi Mike McCaul de yer alırken temsilciler meclisinden 170 mensup de skandal mektubu üslenenler arasında yer aldı.

ABD 54 senatör 9 Şubat tarihinde Başkan Joe Biden’a mektup yazarak Türkiye’yi şikayet edip baskı uygulanması çağrısında bulunmuşlardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.