adplus-dvertising

AB’den Ukrayna’ya 500 milyon euro ek yardım paketine onay

Avrupa Birliği (AB) Ukrayna’ya yönelik 500 milyon euro ek yardım paketini kabul etti. AB Konseyi tarafından kabul edilen ve ”Avrupa Barış Desteği” çerçevesinde Ukrayna’ya yapılacak toplam yardım miktarı 1,5 milyar euroya ulaştı.
Takip et
AB’den Ukrayna’ya 500 milyon euro ek yardım paketine onay
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Birliği (AB) ”Avrupa Barış Desteği” çerçevesinde Ukrayna’ya yönelik 500 milyon euro ek yardım paketini kabul etti. AB’nin Ukrayna’ya yapacağı toplam yardım miktarı 1,5 milyar euroya ulaştı. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, ”Bugün Konsey, Avrupa Barış Desteği (EPF) çerçevesinde AB’nin Ukrayna Silahlı Güçlerinin ülkenin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunması, kabiliyetlerinin ve direncinin daha çok desteklemesi ve sivil nüfusu saldırılara karşı korumasına izin verecek iki yardım önlemini kabul etti” dendi. Açıklamada öte yandan, ”AB, Ukrayna için EPF çerçevesinde halihazırda seferber edilen kaynaklara 500 milyon euro ekleyerek, başlangıç bütçesini üç katına çıkararak 1,5 milyar euroya çıkaracak” ifadelerine yer verildi.

”Önümüzdeki haftalar belirleyici olacak”

Yeni destek paketi hakkında açıklama yapan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, ”Bu yeni ilave 500 milyon euro ile AB, AB mensup devletlerinin Ukrayna Silahlı Güçlerine askeri teçhizat tedarikini desteklemek için toplam 1,5 milyar euro tahsis etti. Önümüzdeki haftalar belirleyici olacak. Rusya, Ukrayna’nın doğusunda bir saldırıya hazırlanırken, topraklarını ve nüfusunu savunmak ve daha çok acı çekmesini engellemek için Ukrayna’ya askeri desteğimizi sürdürmemiz ve artırmamız çok mühim” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.